Muğla’nın Bodrum ilçesinde Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapımına on yıl önce başlanana 7 kilometrelik bölünmüş yol bitirilemedi. Yol inşaatının sık sık yarımı kalması nedeniyle onlarca esnaf kepenk kapattı.

Direnen esnaf ise bugün karayolunda eylem yaptı, isyan etti. Seçimden önce AKP adayının "Kurban Bayramı’nda bitecek" diye verdiği sözün de yerine getirilemediğini belirten esnaf "On yılda 7 kilometrelik yol bitmez mi? Paralar nerelere harcanmıyor..." dedi.

Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi ile Yalıkavak Mahallesi arasındaki turistik yolun yapımına 10 yıl önce başlayan Karayolları Bölge Müdürlüğü bölünmüş yol yapımını bitiremedi.

42 DERECEDE EYLEM 

Onlarca taşeron firmanın değişmesi inşaatın sık sık yarım bırakılması nedeniyle toz toprak ve yarım kalan yol nedeniyle onlarca esnafın iflas edip kepenk kapattığını belirtenler bugün öğle saatlerinde 42 derece sıcak altında eylem ve basın açıklaması yaptı.

Bitirilemeyen yol üzerinde ellerinde “Yol Ver Bakan” , “Yola Ulaşamıyoruz Yolsusuz”, “Yolcular Yolda Kaldı” , "Yolda Kaldık" yazılı dövizlerle toplanan esnaf adına açıklamayı Mimar Nilgün Yılmaz yaptı.

DÜKKANLAR KAPANDI

Yılmaz açıklamasında "Canla başla yaptığımız tanıtım çalışmaları yol çalışmaları nedeniyle sıkıntılı bir sürece girmiş olup, sonu gelmeyen bir inşaat sürecinin tozu ve dumanı bizi iş yerimizi kapatmaya zorlamıştır. Bodrum’un sezonu Haziran ayında başlıyor, bunu Bodrum, Türkiye ve tüm dünya bilmesine rağmen seçimlerden önce hızla bayrama kadar yetişecek vaatleri ile sonu getirilemeyen yol çalışmaları sonucu bugün bu şekildedir. Kazalar, maddi ve manevi zararlar tahmin edilemez boyuttadır" dedi.

Yılmaz, şöyle devam etti:

- Alt yapı çalışmaları Aydem, MUSKİ ve Türk Telekom tarafından tamamlanmadığı sürece yolumuza 1 sene daha ulaşamayacak ve kapatmak zorunda kalacağız. Sosyal medyada yol tamamlandı diye resmedilen manzara buradadır. Takdiri sizlere bırakıyor, tüm güzelliklerin yaşanabileceği Bodrum’da elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı işlerinin bir an önce Bodrum markasına uygun hale getirilmesini temenni ediyorum.

SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZ TUTULMADI

Esnaf adına konuşan Dr. Murat Özyaba ise AKP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayının seçimler öncesi verdiği 'Kurban Bayramı’nda yol bitecek' sözünün CHP adayı kazanınca bir kez daha sıkıntılı sürece girdiğini belirterek şöyle konuştu:

- Karayolları'nın 10 yılda bitiremediği yol nedeniyle esna ya kepenk kapattı ya iflas etti. Burada sadece karayolları değil MUSKİ, DSİ; AYDEM yani elektrik, su ve benzeri alt yapı çalışmalarının koordinasyonsuz bir şekilde ilerlemesi kamulaştırmaların zamanında yapılamaması esnafı bitirme noktasına getirdi. Seçimlerden önce AKP’li adayın sözüyle inşaat yeniden başladı ama CHP adayı seçimi kazanınca yine yol bitirilemedi, yeter artık bu manzaralar turizm kentine yakışmıyor.

Esnaf yaklaşık 30 dakika süren eylem ve basın açıklamasının ardından bölgeden ayrıldı.