Muğla’nın turistik ilçesi Bodrum koylarında son bir haftadır görülen dev denizanaları denizcileri ve turizmcileri tedirgin etti. Denizanaları mavi bayraklı koylara vurmaya başlarken, sahildeki otel ve kafeterya personeli kürek ve tırmıklarla denizanalarını temizledi.

Turistik ilçede son bir haftadır, Torba, Gündoğan, Turgutreis ve Yalıkvak koylarında görülen ve mavi bayraklı plajlarda sahil vuran dev deniz anaları görenleri tedirgin etti. Sahildeki kafeterya ve otel personeller karaya vuran denizanalarını kürek ve tırmıklarla temizledi.

"25 YILLIK KAPTANIM İLK KEZ GÖRÜYORUM"

25 yıllık kaptan 48 yaşındaki Kemal Çelik “Sular ve mevsimler ısındığında birçok denizanası görürüz, ancak bunlar yeni bir tür ve zehirli olduğu söylenir. Geçtiğimiz yılılar oranla Bodrum’da de deniz suyu 2- 3 derece oranında ısındı. 25 yıllık kaptanım bu türü denizlerimizde ilk kez görüyorum” dedi.

"KESİNLİKLE ELLEMEYİN"

Prof. Dr. Mustafa Arslan bu tür deniz analarının görüldüğü yerlerde ya denize girilmemesi ya da çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek şu uyarıları yaptı:

- Bu tür denizanalarının üzerinde gözle görülemeyecek derecede zehirli toksit dikenler ve hücreler vardır. Bunlar temas halinde patlar ve insan vücuduna yayılır. Temas eden kişinin o yerine varsa amonyak sürülebilir, yoksa kişinin idrarı bile sürülebilir. Ancak hemen bir hekime görünmelidir.

- Temas edilen yere batan zehirli dikenler cımbız ile temizlenebilir. Bölgede tanık olduğumuz birkaç vaka var ancak insanlar ne olduğunu anlayamadıkları ve bilinçli olmadıkları için sağlık kurumlarına da gitmiyorlar, bu tür zehirli denizanaları ihmale gelmemeli.

-İklim değişiyor. Deniz sıcaklıkları değişiyor, bunları temizleyerek yok edemezsiniz. Doğada bu türlerle alışmayı öğrenmek zorundayız.