Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanını Başkent’e kazandırdı. 3,5 milyon metrekareye kurulan alanda, rengarenk bitkiler, aromatik meyveler, seralar, üretim arazileri bulunuyor. Etkinlik ve spor sahalarında Ankaralılar ağırlanıyor.

“Bozkırda yeşilin hikâyesinin yazıldığı” yerin adı BAKAP, yani Başkent Ankara Kalkınma Projesi. BAKAP’ta 24 bin 500 süs bitkisi, 2 milyon 200 bin peyzaj bitkisi, 160 bin metrekare çim alan, 10 bin metrekare peyzaj alanı ve 3 adet biyolojik gölet, 55 bin metrekarelik bir lavanta bahçesi, 75 dekar yonca balyası, 40 dekar çörekotu,  40 dekar sebze,  20 dekar ve 70 tür tıbbi aromatik bitki üretim alanı yer alıyor.

MEYVE CENNETİ

Belediyenin Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mekin Tüzün, vatandaşların sevdikleriyle birlikte güzel anılar biriktirebileceği BAKAP’ta; 55 bin metrekarelik bir lavanta bahçesi, 75 dekar yonca balyası, 40 dekar çörekotu, 40 dekar sebze,  20 dekar ve 70 tür tıbbi aromatik bitki üretim alanları, 425 dekar alanda ahudududan alıça, armuttan aronyaya, ayvadan bademe, biberiyeden böğürtlene, cevizden duta, elmadan eriğe, ıhlamurdan kayısıya, kızılcıktan kiraza, kuşburnudan nektarin, şeftali, üzüm, vişne ve yabanmersinine kadar toplamda 17 bin 500 adet meyve ağacı bulunduğunu belirtti. Mekin, BAKAP’ı şöyle anlattı:

“10 dekar alanda 10 tür yerel buğday tohumu üretim alanının olduğu BAKAP’ın 5 dekarlık alanında yağlık ayçiçeği üretimi, 5 dekarlık alanında Ankara’ya özgü ürünlerden aspir, kimyon ve soğan üretimi, 15 dekar alanda burçak üretimi ve 5 dekar alanda da 35 tür ata tohumu üretimi yapılıyor. Ayrıca 30 metrekarelik Dikey Topraksız Bitki Büyütme Ünitesi ile çiftçi, üretici ve yatırımcıların değişen iklimsel parametrelere bağlı kalmadan daha az su ve kimyasal bitki besleyici kullanımı ile daha çevreci ve son teknolojiye bağlı yetiştiricilik yapabilmesi için çalışmalar gerçekleştiriliyoruz..”

HER KESİM DÜŞÜNÜLDÜ

3 etaptan oluşan BAKAP Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı’nda; 45 bin metrekarelik alana bir piknik alanı kuruldu.  18 bin metrekarelik bir alanın çadır kamp alanı olarak ayrıldığı BAKAP’ta, karavan tutkunları da unutulmadı ve 28 araçlık bir alan ayrıldı. Ayrıca, alanda 30 adet de glamping bulunuyor. Konya yolu 30. Kilometre yapılan BAKAP’ta 39 kilometrelik yürüyüş ve 19 kilometrelik bisiklet yolu bulunuyor. BAKAP’ta sporseverler de unutulmadı. Tenis, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol olmak üzere toplamda 12 adet spor sahası ile yoga meditasyon alanları ile zen bahçesi yapıldı.

KEÇİLER UNUTULMADI

Tarımı geliştirmeye önem veren ABB, BAKAP’ta da bir tarım kütüphanesi kurdu. Kampüste, kütüphanenin yanı sıra sera, mini hayvanat bahçesi, doğal çocuk oyun alanı, festival alanı, mini go-kart alanı, konferans salonu, at çiftliği, arı hane, tarım akademisi, aktar ve keçi üretim tesisi bulunacak. Dev kampus içerisinde 10 kilometrelik bir araç yolu ve 5 bin araçlık bir de otopark hazırlandı. Alınan tren görünümlü otobüslerle ziyaretçiler dolaştırılıyor ve ziyaretçilere alanlar anlatılıyor.