Mide ağrısını hafifletmenin, sindirime yardımcı olmanın ve şişkinlikle savaşmanın en basit yollarından biri olan mideyi düzgün bir şekilde ovalamak; çok çeşitli sağlık sorunlarına, özellikle de kabızlık ve şişkinlik de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yardımcı olabilir.

Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcısı Ada Ooi, The Standard'a, belirli hareketlerin "yiyecek ve sıvıların sindirim sistemi boyunca düzgün hareketini teşvik ederek, sindirimi ve gıdanın emilimini güçlendirerek ve şişkinlik ve hazımsızlık gibi yaygın sorunları hafifleterek" yardımcı olduğunu açıkladı.

Aynı zamanda "kan dolaşımının iyileşmesine, biriken duygusal stresin ortadan kalkmasına ve genel refahın artmasına" da yol açabilir.

NASIL YAPILIYOR?

Midenize düzgün bir şekilde masaj yapmak için Ooi, yaklaşık beş ila on dakika boyunca göbek deliğinizden hafif bir baskı ile "avuç içi kullanılarak yumuşak, saat yönünde, dairesel hareketler" ile başlamanızı tavsiye ediyor. 

Ancak masajdan sonra herhangi bir ağrı, rahatsızlık veya hazımsızlık veya mide bulantısı gibi olumsuz etkiler hissederseniz durmanız gerektiği konusunda uyardı.

Masajlar, yemekten birkaç dakika önce veya sonra yapıldığında çok faydalıdır, ancak genel sağlığınızı artırmak için herhangi bir zamanda da yapılabilir.

Mide masajları rahatsızlığı geçici olarak hafifletebilir ancak uzmanlar, tekrarlayan sorunları olan ve uzun vadeli çözümler arayanların bir tıp uzmanına başvurmasını tavsiye ediyor.