Antalya'nın dokuma halı ve kilimiyle ünlü Döşemealtı ilçesinde kışın buğday ekilen tarlalar, yazın kavurucu sıcaklarda halı tarlasına dönüşüyor.

Farklı renk ve desenlerde dokunan yün halılar yüzlerce dönüm araziye serilip günlerce güneşte bekletiliyor.

RENKLERİ CANLANSIN, BAKTERİLERDEN ARINSIN 

Kışın halı ve kilim ticareti yapan işletmelerin depolarında bekletilen halılarda nem nedeniyle bakteri ve böcek larvası birikiyor. Kavurucu güneşte bu zararlılardan arındırılan halılar, asıl rengine de kavuşuyor.

Güneşlendirme işlemi sabah erken saatlerde başlayıp, gün batımına kadar sürüyor. Çalışanlar, sık sık halıları çevirerek her iki tarafının da eşit şekilde güneşlenmesini sağlıyor.

Antalya'nın Döşemealtı ilçesine bağlı Killik Mahallesi'nde bulunan, 14'ünün kadın olduğu 20 kişinin çalıştığı halı tarlasına 1 ayda 3 bin halı getirildi. Halılar renklerine ve desenlerine göre gruplanarak tarlalara serildi.

Halının her aşamasına dokunan kadınlar, kendilerinden sonra gelen genç kuşağa da bu mesleği öğretmeyi amaçlıyor.

"HEP HALININ İÇİNDE BÜYÜDÜK"

2 yıldır halı tarlalarında çalıştığını söyleyen Hatice Kaçar, "Sabah erkenden başlıyoruz. Akşama kadar halıları çevirip güneşlendiriyoruz. Yağmur yağınca topluyoruz. Genel olarak hep kadınlar çalışıyor" dedi

Nilüfer Avşar da "Kadınlar dokuduğu için daha iyi anlıyor bu işten. Erkekler başka işte, biz de burada çalışıyoruz. Hep halının içinde büyüdük. Akşama kadar 60 halıya elim değiyor" diye konuştu.

"HALILARIMIZ 6 BİN"

Halı tarlasından sorumlu Ayşe Akbaba ise 80 dönümlük alanın tamamen halıyla dolduğunu belirtti.

Akbaba, "İlgi yoğun. 120 dönüme kadar alanın çıkacağını tahmin ediyoruz. Halılarımız 6 bini bulur. Şu an 3-4 bin civarı. Halılarımızı pastel rengini alması için bu şekilde güneşlendiriyoruz. Genelde kadınlarımız çalışıyor. Onların el emeği çok. Gençlerimize de bu sevgiyi kazandırmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Halı tarlalarında eylül ayına kadar halı güneşlendirme işlemi sürüyor. Yağmurlu günlerin başlamasıyla birlikle halı tarlaları yeniden buğday ve diğer ürünlerin ekimi için üreticilere dönüyor.