İngiltere merkezli MyBuider’da çalışan tesisat uzmanı Mike Flook, farelerin tuvaletlere girmesinin çok yaygın bir durum olduğunu, bu hayvanların iyi yüzücüler olduğunu belirtiyor.

Ancak hayvanlar aleminin tuvaletinize girebilen tek üyeleri onlar değil. İşte tesisatınızı ele geçirip sizi korkutabilecek bazı hayvanlar…

SIÇANLAR

Mike'a göre, "Sıçanlar kanalizasyonlarda bol miktarda bulunur ve iyi yüzücülerdir. Geri dönüşsüz valf olmadığında tuvalet klozetinize girmeyi oldukça kolay başarırlar. Sıçanların esnek göğüs kafesleri vardır ve çok atletiktirler, hızla tırmanabilir ve kendilerini küçük alanlara kıvırabilirler. Ayrıca nefeslerini üç dakikaya kadar tutabilirler ve U kıvrımlarındaki hava ceplerini bulma konusunda uzmandırlar. Tüm bunlara ek olarak, sıçanlar kapalı bir tuvalet kapağını kaldıracak güce de sahiptir, bu nedenle kapağınızı kapatmak bu davetsiz misafirlerin evinize girmesini engellemez."

YILANLAR

Mike yılanlarla ilgili olarak, "Kanalizasyonlarda yılanlar var ancak bir yılanın tuvaletinize girmesi pek olası değil, ancak bu olmuştur ve bazı ülkelerde hiç de nadir değildir. Yılanlar avın gittiği her yere çekilir - fareler bunlardan biridir - ve bu yüzden onları tuvaletlere kadar takip edebilirler. Ayrıca susadıklarında da çekilebilirler, bu yüzden suyun bulunmasının daha zor olduğu yaz ayları daha risklidir." diyor.

KURBAĞALAR

Mike, "Kurbağa yumurtası kanalizasyonlara bırakılabilir ve yakın zamanda Birleşik Krallık, bunun sonucunda Derbyshire kasabasının tuvaletlerinde kitlesel bir kurbağa istilası yaşadı. Kurbağalar amfibi oldukları için borularda kolayca hareket edebilirler ve zararlı olmasalar da, banyoda istenmezler. Geri dönüşsüz bir vana bu olası sorunu çözerdi." diyor.

ÖRÜMCEKLER

Mike, bununla ilgili olarak, "Geri dönüşsüz bir valf örümcekleri durduramaz çünkü içinden geçebilecek kadar küçüktürler, ancak tuvaletinizi bir narenciye ürünüyle temizlemek işe yarayabilir." diyor.

HAMAM BÖCEKLERİ

Uzmana göre, "Hamam böcekleri büyük miktarda bakteri taşıdıkları için hastalık yayabilirler. Sıcak ve nemli ortamlarda çoğaldıkları için banyolara çekilirler. Tuvaletinizi temiz tutmak onları caydırmanın iyi bir yoludur ve geri dönüşsüz bir valf, erişim sağlamak için boruları kullanmalarını engelleyecektir."

KESELİ SIÇANLAR

Mike, bununla ilgili olarak, "Size zarar vermeyecek olsalar da, keseli sıçanlar zararlıdır ve ev için iyi bir misafir değildir. Yiyebilecekleri yiyecek artıkları nedeniyle tuvalete gitmek isterler ve fareler gibi iyi yüzebilir ve uzun süre nefeslerini tutabilirler. Geri dönüşsüz vanalar sorunu kesinlikle çözecektir." diyor.

AKREPLER

Mike, "Akrepler su altında çok uzun süre hayatta kalabilir ve sulak alanlarda avlanmaya alışkındırlar. Ayrıca harika tırmanıcılardır, bu yüzden U tipi tesisatlarda hiçbir sorun yaşamadan hareket edebilirler. Klozete çamaşır suyu dökmek, akreplerin tesisatı istila etmesini önlemeye yardımcı olabilir ve tuvaletinizi temiz tutar." diyor.

KERTENKELELER

Mike, bu hayvanlarla ilgili olarak da, "Kertenkeleler tuvalete daha küçük böcekler tarafından çekilebilir ve büyük ölçüde geri dönüşsüz bir vana ile durdurulabilir. Kertenkele popülasyonunun fazla olduğu alanlar, özellikle de yaz aylarında su tarafından çekildiklerinde en fazla risk altındadır. Tuvalet kabınızı olabildiğince temiz tutmak, kertenkeleleri çeken böcekleri caydıracaktır, bu yüzden kertenkeleleri uzak tutmaya yardımcı olmak için onu pırıl pırıl tutun." dedi.