Davete Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Yılmaz, yazarlarımız Rahmi Turan, Aytunç Erkin, SÖZCÜ avukatı İsmail Yılmaz, gazeteciler Barış Yarkadaş, Namık Koçak, Mustafa Dolu, Bahriye Dolu ve Kubilay Çelik katıldı. Çalışan, çalıştırılmayan, hapiste bulunan gazetecilerin konuşulduğu gecede anılar da yad edildi.

İGD Başkanı Mehmet Mert, davette konuklara bir konuşma yaptı. Mert, “Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin ve sesini duyuramayanların sesi olmakla yükümlüdür” dedi.

İGD Başkanı Mert daha sonra şunları söyledi: “Bütün bu yazılanlara, tarihi notlara, yaşananlara bakıldığında; Gazetecilik ölmez, gazeteciliği yok sayan ölür diyebiliriz. Tutuklu meslektaşlarımıza bir an önce özgürlük, işsiz meslektaşlarımıza bir an önce iş, mesleklerini yapmakta zorlanan meslektaşlarımıza bir an önce sağlıklı bir ortamda gazetecilik yapacakları ortam diliyorum. Bu düşünceler ile gazeteciliğe emek veren, değer katan, katkı sunan, bedel ödeyen tüm medya dünyasının ‘10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’nü kutluyor, şükranlarımı sunuyorum.”