Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde terör örgütü PKK adına yol keserek kamyon ve tırları ateşe verdiği, olay yerine gelen güvenlik güçlerine bombalı ve el yapımı patlayıcılarla saldırıda bulunduğu iddiasıyla yakalanıp tutuklanan Vezir P, hakkında ağır ceza mahkemesine dava açıldı. 

İddianamede, yüzleri poşu ile sarılı kalabalık bir grubun 6 TIR ve kamyonu durdurup yolu trafiğe kapattıkları, olaya müdahale etmek isteyen güvenlik güçlerine ellerindeki kalaşnikoflarla ateş açarak karanlıkta izlerini kaybettirdikleri belirtildi.

Aynı gün bir aracın gasp edildiği bilgisi üzerine harekete geçen polis aracı çalışır vaziyette içinde 1 adet roketatar, 4 roket mühimmatı, sevk fişekleri, iki yangın tüpü içine hazırlanmış el yapımı bomba ve 60 kalaşnikof mermisiyle ele geçirdiği bildirildi.

Polisin müdahalesiyle olayların kontrol altına alındığı kaydedildi. 

İddianamede sanık Vezir P ile ilgili Feda kod adlı gizli tanığın ifadelerine de yer verildi.

Gizli tanık, “Vezir YPS adına silahlı faaliyet yürütür. Hendek kazma, barikat kurma ve bombalı tuzaklama eylemlerine uzun namlulu kalaşnikof marka silah ve yeteri kadar mermi ile katılan şahıstır, Birçok kez girmiştir” diyerek fotoğraflı teşhiste bulundu. 

ÖRGÜTE AŞIRI BAĞLIDIR

Lojman kod adlı gizli tanık da ifadesinde, “Vezir, Sur’da meydana gelen hendek/barikat olaylarında sorumlu düzeyde faaliyet yürütürken öldürülen Delil Kod adlı Erkan Burakmak’ın milisliğini yapıyordu. PKK’nın silahlı kolu HPG’nin milisidir. Örgüte şehir merkezlerinde silahlı eylem yapabilecek derecesinde bağlıdır” dedi. 

YOLU KESİP KONTAK ANAHTARLARINI TOPLADILAR

Ateşe verilen tır ve kamyon şoförleri de mağdur olarak alınan ifadelerinde, “Yolumuzu kesip araçların kontak anahtarlarını toplandılar.

Silahlı oldukları için korkup kabul ettik. Ana yolu kapatacak şekilde kamyonları park etmemizi istediler, yüzleri kapalı olduğu için kim olduklarını karanlıkta göremedik. Bu sırada ateş açtılar. TIR dorseleri hasar gördü. Bize burayı terk edin dediler, sonra polisler ihbar alıp olay yerine gelince onlarla çatışmaya girdiler” dediler.

6 özel harekat polisi de ifadelerinde, yol kesme ihbarı üzerine olay yerine gittiklerinde kendilerine roketatarlı saldırıda bulunulduğunu belirttiler.

DNA’SI ÇIKTI AMA KABUL ETMEDİ

Olayla ilgili bir araç içinde ele geçen iş eldiveninde DNA genotipi eşleşen ve bomba yapımında kullanılan malzemelerin gizlendiği poşetlerde sol el baş parmak izi tespit edilen Vezir P. yakalandı.

Yol kesme olaylarının yaşandığı tarihte İzmit’te olduğunu ve kendisinin inşaat işleriyle uğraştığını, DNA’sının yol kesilen kamyonlarla ilgili olarak iş eldiveninde nasıl çıktığını bilmediğini söyledi.

İddianamede, iş eldiveni ve poşetlerle parmak izi ve genotip DNA’sı bulunan Vezir P.’nin tırların durdurulması, ateşe verilmesi ve sonrasında olay yerine gelen polislerle çatışmaya girilmesi eylemlerine katıldığının toplanan deliller ve gizli tanık ifadeleriyle sabit olduğu vurgulandı.

Sanığın şoför mahallinde bulunan eldivenleri de parmak izi çıkmasın diye kullandığı için “Devletin birliğini bütünlüğünü bozmak, silahla yağma, mala zarar vermek, kara ve ulaşım araçlarının kaçırılması” suçlarından cezalandırılması istendi. 

İNŞAAT İŞÇİSİNİN 61 TELEFON HATTI OLAĞAN DEĞİL

Sanığın tırların yakıldığı gün ve saatte olay yerinde her ne kadar kullandığı telefon hattına ait sinyal baz bilgisi bulunmasa da, UYAP sorgulamasında, adına 61 adet GSM hattının bulunduğu ve bu nedenle olay tarihinde hangi telefonu kullandığının belirlenemediği, inşaat işçisi biri adına 61 adet GSM hattı bulunmasının hayatın olağan akışına ters olduğu, savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu, durdurulan araç sahibi ve araç ile tanışıklığı olmadığı halde aracın şoför koltuğundaki eldivenlerde DNA eşleşmesi bulunması da dikkate alındığında, yok kesme eylemine katıldığı suçunun sabit olduğu vurgulandı.

MAHKEME TAHLİYE ETTİ

Ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkan Vezir P. suçlamaları kabul etmedi ve iş eldiveninde çıkan bir parmak izinden tutuklandığı için tahliyesini istedi.

Mahkeme de, gizli tanık ifadelerinin hükme esas alınamayacağını, sanık hakkındaki tek delilin iş eldivenindeki parmak izi olduğunu, bu nedenle suç vasfının değişme ihtimali nedeniyle tahliyesine karar verdi.

TEKRAR TUTUKLANDI

Ancak tahliye olduktan bir süre sonra Mardin’in Artuklu ilçesinde çıkan çatışmada 2 terörist ölü ele geçirildi.

Teröristlerin üzerlerinde ve barındıkları sığınaklarda ele geçen örgütsel dokümanlarda, Vezir P.’nin terör örgütü adına faaliyet yürüttüğü bilgisi yer alınca hakkında ek iddianame düzenlenerek yeniden tutuklandı.

Vezir P.’nin bir akaryakıt istasyonuna giderek terör örgütü adına vergilendirme adı altında haraç istediği, bununla ilgili daha sonra Lice kırsalına giderek örgüte rapor verdiği belirlendi.

Bismil İlçesi'nde polis aracına roketli saldırıda bulunmak isterken roketin yanlışlıkla bir eve isabet ettiği ve evde 7 yaşındaki Elif Şimşek adlı çocuğun öldürüldüğü, evdeki 5 kişinin yaralandığı saldırıya katıldığı belirlendi. 

TEPKİ ÇEKMEMEK İÇİN POLİS ÖLDÜRDÜĞÜ ALGISI YARATILDI

Olaydan sonra da ilçede vatandaşlardan tepki çekmemek için terör örgütüne müzahir yayın organlarında çocuğun polisin eve attığı havan mermisiyle öldürüldüğü şeklinde algı oluşturmaya çalıştıkları kaydedildi. 

Ele geçen delillere göre, bu saldırının Vezir P.’nin de içinde yer aldığı bir grup terörist tarafından planlandığı ancak polis aracı yerine eve isabet ettiği vurgulandı.

Çocuğun öldüğü saldırıda roketi ateşleyen teröristin daha sonra Savur kırsalında terör örgütü tarafından başarısız görülerek sorgulandığı ve öldürüleceğini anlayınca kaçarak güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi.

Sanık Vezir P. ile ilgili duruşmada savcı mütalaasında, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, 585 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.