Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçedeki iki cemevinin bulunduğu parseller için hazırladığı imar planı değişikliği teklifi, 2 yıl sonra İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumlarında gündeme alındı.

Beylikdüzü Belediyesi’nin hazırladığı teklifte, Gürpınar’da bulunan Karacaahmet Sultan Cemevi’nin bulunduğu parselin “kapalı ve açık spor tesisi” olan fonksiyonu “ibadethane alanı (cemevi)” olarak değiştirildi.

Kavaklı Mahallesi’nde Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nin bulunduğu parselin “sosyal kültürel tesis alanı” olan imar fonksiyonunu da aynı şekilde “İbadethane Alanı (cemevi)”ne dönüştürüldü. İlçe belediyesinin hazırladığı plan değişikliği mevzuat gereği için değerlendirilmek üzere İBB Meclisi’ne gönderildi.

AKP KARŞI ÇIKTI, CHP’NİN OYLARI İLE KABUL EDİLDİ

Belediyeye ait parseller üzerinde bulunan cemevlerinin imar planlarına işlenmesi için yapılan değişiklik ilgili İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü’nün görüş yazısında “Plan değişikliklerinin yapılmasının Anayasa’nın eşitlik ilkeleri, din ve vicdan hürriyetini güvenççe altına alan ilgili maddeleri ve yine Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘Düşünce vicdan ve din özgürlüğü’ maddeleri gereğinde uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.

Teklif, plan değişikliği mevcut fiili kullanıma yönelik hazırlandığından İBB Meclisi’ndeki CHP grubunun çoğunluk oyları ile uygun bulundu. AKP’liler cemevlerinin plana işlenmesine karşı çıkarak “hayır” oyu kullandı.

YARIŞMA İLE YAPILMIŞ İLK CEMEVİ

Plana işlenen Fatma Ana Cemevi’nin projesi için Beylikdüzü Belediyesi tarafından 2015 yılında yarışma açılmıştı. Türkiye’de yarışma ile yapılmış ilk cem evi olma özelliğini taşıyan yapı, 9016 Mimarlık tarafından tasarlandı. Cemevinin inşaatı 2020 yılında tamamlanarak açıldı.