22-23 Aralık hain saldrılarında 12 Mehmetçik'in şehit düşmesi sonrası TBMM'de grubu bulunan  siyasi partiler ortak kınama metni yayınladı. Milli Savunma Bakanı'nın konuyla ilgili bilgi vermesini talep erek ortak bildiriye imza atmayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise, kendi "lanetleme" metnini yayınladı.

CHP, Suudi Arabistan’da oynanması planlanan ancak Suudi yönetiminin Atatürk ile ilgili yasakları nedeniyle iptal edilen Süper Kupa finali ile ilgili de benzer bir tavır gösterdi.

Cumhuriyetin 100. yılında oynanacak Süper Kupa finalinin Türkiye’de oynanması gerektğini vurgulayan CHP yönetimi "Final maçını Suudi Arabistan’a götürenlerle birlikte bir bildiri açıklamayı doğru bulmuyoruz" diyerek ayrı bir bildiri yayınladı. Bildirinin açıklama metninde şu ifadelere yer verildi:

 


"Fenerbahçe ve Galatasaray Cumhuriyet’in ilanından önce kurulmuş iki güzide kulübümüzdür. Bu kulüplerimizin Cumhuriyetin 100. yılında oynayacağı Süper Kupa finalinin Türkiye’de oynanması gerekirdi.


Cumhuriyet Halk Partisi olarak böylesine önemli bir karşılaşmanın Atatürk’e husumet duyan bir ülkeye götürülmesini doğru bulmadık ve başından beri bu yanlışa itiraz ettik. Bugün de final maçını Suudi Arabistan’a götürenlerle birlikte bir bildiri açıklamayı doğru bulmuyoruz.


Atatürk’e ve milli değerlerimize yapılan saygısızlıklara sebep olan pazarlıkların tarafı olanlarla aynı bildirilere imza atmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi sorumluları aklayacak işlerin içinde olmayacak kendi özgün tavrını ve tepkisini göstermeye devam edecektir. Aşağıda paylaştığımız bildirimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz."


İşte o bildiri: