Sosyalist Enternasyonal’in Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Komitesi toplantısında yayımlanan Bükreş deklarasyonunda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçim başarısı ve Türkiye’nin AB sürecine ilişkin önemli vurgular yer aldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ve CHP heyetinin girişimiyle deklarasyona eklenen ilgili bölümle, sol sosyal demokrat partiler nezdinde AB yolculuğunda önemli bir adım atıldı.

Oy birliği ile kabul edilen deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’den üye partimiz CHP’yi son yerel seçimlerdeki etkileyici zaferlerinden dolayı tebrik ediyor ve Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde büyük atılıma yol açacak demokrasi ve reform mücadelesini destekliyoruz."

Özel, Bükreş Deklarasyonu’nda bu bölümün yer almasına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz. Türkiye’nin haklarını Avrupa’da savunacağımızı pek çok kez söyledik. Bu kapsamda Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş Deklarasyonu’nda böyle bir bölümün oy birliği ile kabul edilmiş olması çok önemlidir."

CHP’Lİ BÖKE’YE YENİ GÖREV

Toplantıda Sosyalist Enternasyonal ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup arasındaki ilişkileri yürütme görevine de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke getirildi.

Özel’in Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı’nı üstlenmesinin ardından Böke’nin de bu göreve getirilmesi Türkiye’nin ve CHP’nin uluslararası platformlarda etkinliğinin artması açısından önem taşıyor.