Besinler cilt sağlığımızın olmazsa olmazlarıdır. Yediğimiz her şey adeta cildimize yansır. Dışarıdan yapılan bakımlar, takviyeler iyi beslenilmediği sürece yetersiz kalabilir. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme cilt güzelliğin anahtarıdır. 

CİLDE İYİ GELMEYEN BESİNLER NELER?

Şeker: Aşırı şeker tüketimi, ciltte sivilce ve akneye neden olabilir. Ayrıca şekerin kollajen ve elastin liflerini bozarak cilt yaşlanmasını hızlandırabileceği düşünülür.

Yağlı ve işlenmiş yiyecekler: Fast food, kızarmış yiyecekler, cips gibi yağlı ve işlenmiş gıdaların aşırı tüketimi, ciltte yağlanma, sivilce ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Trans yağlar: Trans yağlar, cildin doğal yağ dengesini bozabilir ve cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu yağlar genellikle margarin gibi işlenmiş gıdalarda bulunur.

Süt ve süt ürünleri: Bazı insanlar süt ve süt ürünlerinin (örneğin, peynir ve yoğurt) aşırı tüketiminin cilt problemlerini artırabileceğini bildirir. Bu, laktoz intoleransı veya süt proteinlerine karşı hassasiyeti olan kişilerde daha belirgin olabilir.

Gluten: Gluten intoleransı veya hassasiyeti olan bazı insanlar, gluten içeren buğday, arpa ve çavdar gibi tahılların cilt problemlerini tetikleyebileceğini belirtir.

Alkol: Aşırı alkol tüketimi ciltte kuruluk, kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olabilir. Ayrıca alkol, ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatarak erken yaşlanmaya yol açabilir.