BİRÇOK konuda birbirine ters düşen iktidar ve muhalefet milletvekilleri, konu yurt dışı gezisi olunca ittifak oluşturdu. 7 AKP, 3 CHP ile 1’er de DEM ve İYİ Parti milletvekilinin bulunduğu 12 kişilik TBMM Sanayi Ticaret, Enerji Komisyonu incelemelerde bulunmak için Çin’e gitti. Kafilenin başında Komisyon Başkanı eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yer aldı.

ÖCALAN’IN YEĞENİ DE VAR

Geziye DEM Parti adına, teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yeğeni Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan katıldı. Heyette ayrıca AKP’den Şahin Tin, Cevahir Uzkurt, Adem Çalkın, Arslan Tatar, Ziya Aldatmaz ve Eyüp Özkeçeci, CHP’den Müzeyyen Şevkin, Ednan Arslan ve Şeref Arpacı ile İYİ Parti’den Rıdvan Uz yer bulundu. TBMM heyeti, Shenzhen ve Dongguan kentlerindeki enerji ve teknoloji tesislerinde de incelemeler yaptı.

ÇİN’İN SİLİKON VADİSİ

Ziyareti değerlendiren Mustafa Varank, “Otonom sürüş, elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji ve depolama teknolojileri konusunda Türkiye ve Çin’in önümüzdeki dönemde yapabileceği iş birlikleri var” dedi. Shenzhen’in teknoloji ve üretim anlamında dünyadaki örnek şehirlerden biri olduğunu kaydeden Komisyon Başkanı Varank, “Burası Çin’in Silikon Vadisi ve hem sanayi üretimi hem de teknoloji geliştirme anlamında dünyanın en önemli yerlerinden biri… Huawei’nin Ar-Ge ve üretim tesislerinde otonom sürüş, elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji ve depolama teknolojileri hakkında bilgiler de aldık” diye konuştu.