Çin Merkez Bankası (PBOC), altının rekor seviyeden gerilemesi nedeniyle haziran ayında da altın alımı yapmadı.

Bugün açıklanan resmi verilere göre, Çin Halk Bankası'nın elindeki külçe altın miktarı haziran sonunda değişmeyerek 72,80 milyon onsta sabit kaldı. Banka mayıs ayında da altın alımı yapmamıştı. Böylece nisan ayı sonunda kaydedilen 72,80 milyon onsluk altın miktarı 2 aydır korunmuş oldu.

PBOC, 2 aylık durgunluk sürecinin öncesinde altın fiyatlarının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı olan 18 aylık bir alım serisi yapmıştı.

ALIM SÜRECEK Mİ?

Bazı analistler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin rezervlerini çeşitlendirmek ve para birimindeki değer kaybına karşı korunmak istemesi nedeniyle alımların devam edeceğine inanıyor. 

Ancak yükselen altın fiyatlarının alımları caydırmış olmasının da mümkün olduğu düşünülüyor. Mayıs ayında ons başına 2 bin 400 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan altın fiyatları yatırımcıların ABD'nin bu yıl faiz indirimine gideceğine dair beklentilerini azaltmasıyla düşüşe geçti.

PBOC mayıs ayındaki alım duraklamasına ilişkin verileri yayınladığında, altın yaklaşık 3 yılın en büyük gün içi düşüşünü yaşamıştı.