Türkiye'deki 22 yuvalama alanından biri olan Çıralı Plajı'nda bu yıl ardı ardına çıkan deniz kaplumbağalarıyla birlikte 106 yuva oluştu. Bu sayıyla 2023 yılındaki 105 yuva sayısı geçilen Çıralı'da yuvalama sezonu boyunca saat 21.00'den 06.00'ya kadar sahile girmek, yüzmek, çadır kurmak, ateş yakmak ve gürültü yapmak yasak.

1994 yılında koruma ve izleme çalışmalarının başladığı Çıralı'da Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi görevlileri ve gönüllüler tarafından 2018'de tespit edilen 152 yuvayla rekor kırılmıştı. Çıralı'da bu sezon yuva sayısında son 30 yılın rekorunun kırılması bekleniyor.

"İNSANLARIMIZ ARTIK DAHA DUYARLI"

Gönüllü Mustafa Ilgaz, "Bugün 106 numaralı yuvamızı tespit ettik. Çalışmalarımız devam ediyor, plajın sonuna kadar gideceğiz. Akşam bu sahile inilmemesi, onların rahatsız edilmemesi çok güzel olur. Bu konuda bazen zorluklar yaşıyoruz ama insanlarımız artık bu işe biraz daha duyarlı oldukları için seviniyoruz" dedi.

Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Habib Altınkaya da "Akşam saat 21.00'den sonra insanları sahilden boşaltarak sabah saat 05.30'a kadar sahile gelmelerini engelliyoruz. Daha sonra çıkan anne kaplumbağalarının izlerini takip ediyoruz. Sabah erken saatlerde bir grup arkadaşımız saat 05.30'da sahile geliyor ve deniz kaplumbağalarının izlerini takip ederek yuvalarını buluyor. Kafesleme yapıyor ve kayıt altına alıyoruz" diye konuştu.

"REKORU KIRACAĞIZ"

Bu sezon 106'ncı yuvayı tespit ettiklerini kaydeden Altınkaya, "Geçen yılı 105 yuvayla tamamlamıştık. Şu anda 106'ıncı yuvaya ulaşınca biz dedik ki 'Rekoru kıracağız'. 2018 yılında 152 yuvayla rekordu. Bu sene o sayının üstüne çıkarak bir tarihi rekor daha kırılacağını tahmin ediyorum. Şu anda sıkıntısız bir çalışma yürüyor" ifadelerini kullandı.