ABD'deki Brigham Young Üniversitesi'nden araştırmacılar, patatesin "gülen yüz" gibi özel bir şekilde şekillendirerek servis edildiğinde, çocukların yüzde 52 daha fazla bezelye ve havuç yediklerini buldu.

Çalışmanın başındaki isim Profesör Gene Ahlborn, "Patates sadece potasyum gibi besin maddelerini doğrudan içermekle kalmıyor, aynı zamanda çocukları yanlarında servis edilen diğer sebzeleri yemeye teşvik etmeye ve böylece genel beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı oluyor" dedi.

Araştırmacılar, "gülen yüzlü patatesler"in yemekten ayrı bir kapta servis edildiğinde, tüketilen sebze miktarının yüzde 20 azaldığını tespit etti. Ancak patatesler ve sebzeler aynı kapta servis edildiğinde çocuklar, ayrı ayrı servis edilenlere göre yüzde 52 oranında daha fazla sebze yediler.

Çalışma, bu iyileşmenin çok büyük olmadığını belirtmekle birlikte, "sebze tüketimini artırmaya yönelik küçük adımların bile besin alımını artırmada önemli olduğunu" yazıyor.

Ekip bu farklılığın nedeninin bilinmediğini söylüyor ancak bunun "gülen yüzlü patatesler"in çocuklara daha tanıdık gelmesinden kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Profesör Ahlborn ayrıca bu yöntemin daha fazla sebze yenilmesini sağlayarak gıda israfını azaltabileceğini söylüyor.

ABD'de beslenme kuralları, 3 ila 18 yaş arasındaki çocukların günde yaklaşık üç kap sebze yemesini öneriyor. Ancak Profesör Ahlborn, ortalama bir çocuğun günde yalnızca bir kap yediğine dikkat çekiyor.

Bu arada yakın zamanda yapılan başka bir araştırma da, ABD'li çocukların yarısının gün içinde tek bir sebze bile yemediğini ortaya çıkardı.