Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından yoğun gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantından yansıyan dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından servis edilen fotoğraflarda seçim sonrası ilk kez bir araya gelen kabine üyelerinin yüzlerinin asık olduğu görülüyor.

TRT'nin aktardığına göre, kabine toplantısında İran'ın İsrail adımı sonrasında bölgede daha da yükselen tansiyonun düşürülmesi için yürütülen diplomasi trafiğine ilişkin değerlendirme yapıldı. Bölgedeki durumun Türkiye'ye yönelik güvenlik tehditleri üzerinde duruldu. Ayrıca Gazze'de acil ateşkesin sağlanması ve Filistinlilere insani yardımların kesintisiz ulaştırılması için atılacak adımlar konuşuldu.

Toplantının bir diğer konusu Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları oldu. Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerinin yok edilmesi için devam eden operasyonlar Kabine'de ele alındı. Erdoğan'ın bu ay içinde Irak'ın başkenti Bağdat'a yapacağı resmi ziyaretin hazırlıkları konuşuldu.

Kabine toplantısında Orta Vadeli Program ve 12'nci Kalkınma Planı çerçevesinde uygulanan ekonomi programındaki son durum da değerlendirildi. Programın temel hedefi olan enflasyonu kalıcı olarak düşürmeye yönelik alınabilecek ilave tedbirler görüşüldü.