Tüm ÖSYM sınavlarında olduğu gibi DGS'de de sınav giriş yerleri ve giriş belgeleri ais.osym.gov.tr'den öğrenilebilecek. Haberimizden DGS sınav giriş yerlerini sorgulayabilirsiniz.

DGS SINAVI NE ZAMAN?

ÖSYM’nin sınav takvimine göre 2024 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 30 Haziran saat 10:15’de yapılacak.

DGS SAAT DAKİKA SÜRÜYOR?

DGS, saat 10.15'te başlayacak, 135 dakika sürecek.

Sınav soruları dağıtıldıktan sonra adayların, sınavın cevaplama süresinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olacak.

DGS SINAV GİRİŞ YERLERİ

DGS NASIL OLACAK?

DGS sınavı 135 dakika sürecek, sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacak. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlanıyor. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacak. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak.

ÖSYM’DEN DGS SAAT UYARISI

ÖSYM tarafından sınava girecek adaylara saat uyarısı yapıldı. ÖSYM’nin açıklaması şu şekilde;

“30 Haziran 2024 tarihinde uygulanacak olan 2024-DGS sınavı için adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.”