Dünya Kupası kazananı ve futbolun efsanevi ismi Diego Maradona'nın ölümüne dair yeni tıbbi raporlar, ölümünün kokain kullanımı ile ilişkili olabileceğine işaret ediyor.

2020 Kasım'ında meydana gelen ve Maradona'nın hayatını kaybetmesine neden olan ani kalp krizinin "zehirli bir madde" kaynaklı olabileceği belirtiliyor. Uzun süre kokain bağımlısı olan Maradona, ölümünden iki hafta önce beyin ameliyatı geçirmişti.

Maradona'nın ölümü üzerine, hasta bakımında ihmalleri olduğu iddia edilen sekiz doktor ve hemşire hakkında dava açıldı.

Suçlamalara göre, Maradona'nın sağlık durumu kötüleşirken, doktorlar ve hemşireler onu saatlerce acı içinde bıraktı. Bu sekiz sağlık çalışanı, aralarında psikiyatrist Agustina Cosachov'un da bulunduğu ekip, eğer suçlu bulunurlarsa 25 yıl hapis cezası alabilirler.

"BİRİ DOĞAL, DİĞERİ ZEHİRLİ BİR MADDE"

Cosachov'un avukatı, Maradona'nın ölümüyle ilgili olarak, "İki neden olabilirdi: biri doğal, diğeri ise zehirli bir maddenin yutulmasının bir ürünü." açıklamasında bulundu.

60 yaşında Buenos Aires yakınlarında bir evde yaşamını yitiren Maradona için Arjantin yas tuttu. Efsanenin ölümünün ardından başlatılan soruşturmalar çerçevesinde, doktorlarının ev ve ofislerine baskınlar düzenlendi.

Soruşturma kapsamında, 20 tıp uzmanından oluşan bir heyet görevlendirildi.

Buenos Aires'teki dava sürecinin birkaç ay sürmesi bekleniyor ve 200'den fazla tanık ifade verecek.