Yerel seçimlere 4 ay kala il teşkilatlarını ziyaret ederek partisinin belediye başkan adaylarını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çanakkale’yi ziyaret etti. Partisinin il başkanlığında gündemdeki konularla ilgili açıklamada bulundu.

“BİZ İYİ YAPARIZ DİYEN DİLLE GİDİLECEK”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener partisinde GİK’in aldığı karar ile belediye başkan adaylarını illerde ilan ettiklerini dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

“Bildiğiniz gibi genel seçimlerden çıktık. 2024’ün 31 Mart’ında yerel seçimlerimiz var. Yerel seçimler çerçevesi içinde de belediye seçimlerinin propagandasının yapıldığı ben daha iyi yönetirim diye iddialarla ortaya çıkılan bir süreç.

Bugün Çanakkale’de belediye başkan adayımızı açıklıyoruz. Şunu net şekilde söyleyeyim. Kesinlikle biz daha iyi yaparız diyen bir dille gidilecek.

Hiçbir yerde bu arkadaşımız şu partinin belediye başkan adayı şucudur, bucudur ben de şöyleyim demeyecek.”

“MANSUR YAVAŞ NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU”

İl başkanlığında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkanı al Akşener, Mansur Yavaş’ın ziyaretiyle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Mansur Yavaş bir nezaket ziyareti yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda sayın Özgür Özel’in de selamlarını getirdi. Bunun dışında herhangi bir durum söz konusu değil. Bazı basın yayın organlarında tesadüfen gördüm. Yani çirkin bir tavır oluştuğuna dair. Asla böyle bir şey yok.

Sayın Mansur Yavaş tekrar söylüyorum, bir nezaket ziyareti yaptı. Kendi genel başkanlarının selamlarını getirdi, o nedenle zaten böyle bir durumda hepimiz açısından üzüldüğüm bir haber. Artık ipin ucu kaçtı Türkiye’de.

Misafir gelmiş, nezaket ziyareti yapan bir insana yani nasıl çirkin bir davranış sergilenir ki, onu düzeltmek isterim. Kesinlikle öyle bir şey yok”

DİKBAYIR’IN İDDİALARIYLA İLGİLİ: ÇOK ÜZÜLDÜM

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın dün akşam ki açıklamalarıyla ilgili de sorular üzerine de Akşener şöyle konuştu:

“Bir kere çok üzüldüğümü ifade etmek isterim. Benim bir prensibim var. Partimizden ayrılan arkadaşlarımızın istifa eden arkadaşlarımızın hakkında bugüne kadar konuşmamaya özen gösterdim.

Arkadaşlarımızın da konuşmamasını sağlamaya özen gösterdim. Hesaplaşılacak ya da helalleşilecek yer de seçmendir. Dolayısıyla ben buna böyle inandığım için hiçbir zaman nezaketimi bozmadım.

Zaman zaman da çok çirkin haksız suçlamalara maruz kalmama rağmen. Fakat bu dönem  ilginç bir şey olur, o da şu. Biz idare kurulumuzla bir karar aldık, o karar da hür ve müstakil olarak seçime girme kararıydı.

Türkiye’nin 81 ilinde aday gösterme üzerine. O günden beri hem muhalif medya ve yandaş medya ikisi birden ateş ediyor. Çok enteresan. Hangi nasırlara bastığımızı ben bilmiyorum. Bu parti bu ülkeyi yönetmek üzere kurulmuş ve pek çok mücadele ederek çok çirkinliklerle, çok iftiralarla, çok pisliklerle  hatta tehditlerle karşı karşıya kalıp bu günlere gelmiş.

Dün ben izlemedim ama bana anlatılanlardan çıkardığım yorum şudur, çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Gerçekten çok üzüldüğümü ifade ediyorum. İlgili iddia sahibinin isimlendirdiği kişilerin ‘bunlar iftiradır diyerek’ mahkemeye gittiği bir süreç bu.

Dolayısıyla mahkemeye bu ilgili arkadaşın da disipline yani tedbirli olarak ihraç sebebiyle disipline verildiği bir süreçte sadece bunu söyleyebilirim hukuk açısından.

Daha ayrıntılı bir cümle kurmam mümkün değil. Ama tekrar söylüyorum. Edep, haya, ahlak duygusu siyasette çok önemlidir.”

DİKBAYIR NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti milletvekili Ümit Dikbayır dün TV100 adlı televizyon kanalında, parti genel başkan yardımcısı Sedat Aksakallı’nın iş insanlarından kayıt dışı para toplayıp Meral Akşener’in özel kalemine ve özel kalemin eşine verdiğini iddia etti. Dikbayır, Meral Akşener'in oğlu Fatih Akşener ile ilgili "7-8 tane İYİ Parti poşetiyle her birinin içinde 200 bin TL var, kendi ekibine para dağıtmış. Ben bunu anlamış değilim." demişti.

100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Çanakkale ziyaretinde partisinin teşkilat buluşmasına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak iktidara 100 bin öğretmen ataması konusunda çağrıda bulundu.

Akşener yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

* 5 çeşit öğretmenin bu ülkenin artık literatüründen kalkmasını talep ederek, öğretmenlerin maaşlarının onların başı dimdik gezip şu sınıftan içeri girdiğinde çocuğuma ne pişireceğim demeden, bezini nasıl alacağım demeden o sınıfta ders anlattığı, hepsinin kadrolu olduğu ve 100 bin öğretmen tayinini derhal yapmalarını ve öğretmenlerimizin hakkını hukukunu korumalarını talep ediyorum.

“NE İSA’YA NE MUSA’YA YARANAMADIM”

Akşener konuşmasının ikinci kısmında siyaset hayatı boyunca kendisinin çeşitli iddialara maruz kaldığını örneklerle ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

* Hadi ben bireysel olarak hayatım boyunca ne İsa’ya ne Musa’ya yaranamadım. Yahu siz de öylesiniz. Şimdi niye beni genel başkanlık için öne koydunuz şimdi anlıyorum. Çünkü Türkiye Türk milleti bu ülkede yaşayan insanlar hep birinci önceliğimiz oldu. Hocalığımı hatırlıyorum, aranızda öğrencileriniz var.

* Ömrüm otoriteyle, ahlaksızlıkla ve abudik gubudik şeylerle mücadele ile geçti. Mesela başörtüsü yasağı olmuştu, ben kız öğrencilerimi başörtülü sınıfa alırdım soruşturma geçirdim. Siyasete atıldım, Doğru Yol Partisi gibi halim selim merkezde bir siyasi partide politikaya başladım, girdiğim günden sonuna kadar her günüm olayla geçti.

* 28 Şubat’ı yaşadık, Susurluk'u yaşadık. Susurluk mevzularının olduğu zaman ben üniversitere hocaydım, her şey oldum. Alengirli işlerin olduğu zaman ben hocayım, her şey oldum. Hiç unutmuyorum HDP’li bir kişi bana dedi ki ‘başkanım sizin zamanınızda ben üniversitede talebeydim, polisleriniz beni dövdü.’

* Kaç tarihi? Meğerse 1984’müş. Yani ebedi İçişleri Bakanı gibi lanse edildim. Ama günün sonunda Ergenekon davaları başladı, bu sefer de Ergenekoncuların yanında Ergenekon şemasının çok başında yer aldım. Her şey oldum da bir Meral olamadım. Eğer siz hakkın hakikatin, haklının ve zayıfın yanındaysanız başınız dertten kurtulmuyor. Biz bu ülkenin insanlarını çok sevenler bir araya geldik.

“BİR PSİKOLOJİK HARP UYGULANACAKTIR”

Konuşmasında yerel seçimlere partisinin tek başına girme kararını oy çokluğuyla aldıklarını dile getiren Akşener, kararın ardından partisinin topa tutulduğunu ifade etti.

Akşener sözlerine şöyle devam etti:

* Bizim yaptığımız feragat ve fedakarlıkların biz maalesef imkanlarımızın kısıtlılığından milletimize doğru dürüst anlatamadık. Bugün anlatamadığımız bir konuyla karşı karşıyayız. Biz hür ve müstakil olarak yerel seçimlere gitme kararını GİK’imizin kararıyla aldık, hatta beş arkadaşımız farklı bir fikirdeydi. Hatta bir arkadaşımızın oy hakkı yoktu, 4 arkadaşımız farklı fikirlerini açık şekilde söylediler.

* Onlar o fikirlerini anlattılar, biz de alkışladık. Genel başkan olarak ben bu tür yerlerde asla oy kullanmıyorum. O 5 arkadaşımızın itirazı ama 4 arkadaşımızın hayır oyuyla beraber biz karar aldık. Oy birliğiyle almadık, oy çokluğuyla aldık. Hür ve müstakil olarak seçime gitme kararı aldık.

* O günden beri hem yandaşı hem candaşı bizi topa tuttular. Bizim bunlardan herhangi bir şekilde etkilenmemiz mümkün değil. Burada yaşayan hiçbir İYİ Partilinin bundan etkilenmesi mümkün değil. Böyle bir sistemin içinde elbette ki eller yapının içine sokulacaktır. Bir psikolojik harp elbette uygulanacaktır.

“VIZ GELİR TIRIS GİDER”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener konuşmasında partisi için kamuoyunda bir çok yalanların söylendiğin altını çizerek, “Şimdi öyle yalanlar dönüyor ki hayretler içinde kalıyorum. Mesela ben bir arkadaşa devletimin benden son istediğini yerine getirmişim demişim. Benim ailemde bize gelen bir talimat vardır, kişisel sırrı olan meşhur olamaz. Yani kalabalık üstüne çıkıp kendini araştırır hale getirttiremez. Yamuğu olan bunu yapamaz. Şimdi benim gizlim yok. Devletim benden bir şey istemiş olsa var ya sevinçle anlatırım. Türkiye’nin hiçbir geleneği ile devletin hiçbir alanıyla tecrübesi olmayan, herhangi bir fikri olmayan insanların maalesef üzerimizde yaptığı bir psikolojik savaşla baş başayız. Ben de diyorum vız gelir tırıs gider" dedi.

“İKİ TARAFTA İYİ PARTİ’YE HAKARET ETMEYE DEVAM EDİYOR”

Konuşmasında İYİ Parti’nin seçime tek başına girmesinin hem Cumhur İttifakı hem de muhalefet tarafından eleştirildiğini söyleyen Akşener şöyle konuştu:

* Çok daha zor günler bekliyor hepimizi. Bizi tek başımıza siyaset yapacağımızı, hür ve müstakil olarak seçime gireceğimizi öğrendiği andan itibaren enteresan bir şekilde bütün yandaş medya yani sarayı destekleyen medya ateş ediyor. Normal şartlarda hoşlarına gitmesi gerekmiyor mu? Yani sözde muhalif medyanın deyimiyle biz cumhur ittifakına yanlıyor olmuyor muyuz? Öyleysek peki bunlar niye sövüyor?

* Soru şu bunlar niye sövüyor. Niçin onlar da bizim hür müstakil olarak seçime gitmemizi istemiyor da millet ittifakı ile yol yürümemizi istiyor, niçin? Bu soruyu tutun.İkinci soru şu? Cumhuriyet Halk Partisi’nin biz marabası olmalıyız, çünkü CHP sayesinde buradayız. Dolayısıyla her dediğini yapmalıyız. Onlar patron biz marabayız denilen de bir başka güruh var. Onlar da çok rahatsız. Ama bu arada yani diğer taraftan sözcülere bakıyorsunuz herkes hayatından mutlu, hiç kimse de vay efendim demiyor.

* Ama iki taraf da İYİ Parti’ye hakaret etmeye, sizlere çamur atmaya devam ediyor. Büyük bir baskı, büyük bir tazyik var. Çünkü kutuplaştır, kutuplaştır, buna dedi ki dinsiz imansız, bu tarafa de ki cahil. İki mahalle harika bir hayat, hiç seçmenin sözünü dinlemeden, hiç onların sesini duymadan oyları al, yan gel Osman. Şimdi biz bunu bozduğumuz için bozacağımız için problem var. Sahaya gitmek zorunda kalacak abiler ablalar.

BAŞKAN ADAY ADAYINI AÇIKLADI

İYİ Parti lideri Akşener konuşmasının sonunda partisinin Çanakkale belediye başkan aday adaylarını da açıkladı.

Partisinin Çanakkale Belediye Başkan aday adayının Burak Kunt olduğunu açıklayan Akşener adayına şöyle seslendi: “ Asla şucu bucu demeyeceksiniz. Bir hedef koyacaksınız, şu kadar turist gelecek diye. Ben buna söz veriyorum diyeceksin. Emeklilerin hayatını kolaylaştıracak her şeyi yapacaksın. Gençlerin umudu başka şehir ya da Avrupa’daki herhangi bir ülke olmayacak. Şuculuk buculuk üzerinden ayrı yapmayacaksın. Burası alındığında seçimin hemen ertesinde buraya geleceğim. Çanakkale belediye başkan adayımız Burak Kunt’tur.”