Brezilya'nın batısındaki Mato Grosso do Sul eyaletinde yaşanan olay tıp literatürüne girdi... 

Karın ağrısı teşhisiyle hastaneye kaldırılan 81 yaşındaki Daniela Almeida Vera'nın röntgen ve ultrason sonuçları doktorları şaşkına çevirdi. Doktorlar, yaşlı kadının karnında kemikleşmiş bir fetüs tespit etti. 

Teknik olarak hamile olan ve dünyada çok nadiren görülen olayı soruşturan doktorlar kadının 56 yıldır "taş bebek" olarak da adlandırılan fetüsle yaşadığını anladı. 

Litopedion olarak da bilinen kemikleşmiş fetüsü tespit etmeden önce doktorlar yaşlı kadının kansere yakalanmış olabileceğini öne sürdü. Fakat kadının yıllardır fetüsle yaşadığını ve ağrıya bunun sebep olduğunu açıklayan doktorlar bir ameliyat ile fetüsü vücuttan aldı. 

Ameliyattan sonra durumu kötüye giden kadın, operasyondan bir gün sonra ise yaşamını yitirdi.

Brezilya'nın Paraguay sınırına yakın bir bölgede yaşayan kadının 7 çocuğu ve 40 torunu olduğu açıklandı. 

Kadının çocuklarından biri olan Rosely Almeida yerel medyaya konuştu. Almeida, "O yaşlıydı ve yerliydi. Doktora gitmeyi sevmez ve test ve tahlil yapılmasını istemezdi. Fakat biz o fetüsün 56 yıldan çok daha uzun bir süre önceden beri vücudunda olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ilk hamileliğinden beri yakınlarına 'karnımda bir bebek varmış ve hareket ediyormuş gibi hissediyorum' dediğini söylerdi" ifadesini kullandı. 

Yaşlı kadının oğlu Vanderlei Avalo Almeida ise, "Annem doktora gitmek istemezdi çünkü bir tümör olmasından korkuyordu. İlaçlarını alıp ağrıyı dindirirdi" dedi.

Almeida, "Biz şok içindeyiz ve çok üzgünüz. O bnizim annemizdi ve bizi koruyup kolluyordu" dedi. Doktorlar ise daha kapsamlı bir analiz yapılması için fetüsün inceleneceğini duyurdu.

Yetkililer bu tür olayların çok nadiren yaşandığına da dikkat çekti.