İngiltere ve Avustralya'daki göz doktorları, görüşünüzün neden kötüleşebileceği hakkında açıklamalarda bulundu. Uzmanlar bunun birkaç olası nedeni olduğunu söylüyor.

İlk olarak, eski gözlüğünüz ve yenisi arasında geçiş yaptığınızda, önceden düzeltilmiş görüşünüz bozulmuş gibi görünebilir. Ancak bunun nedeni o görüşe alışmış olmanızdır ve görmekte zorlandığınızda birdenbire daha belirgin hale gelecektir.

Görme Bilimi Doçenti James Armitage ve göz sağlığı uzmanı Nick Hockley, “Net görmeye alıştığımızda, bulanık görmeye karşı toleransımız azalacak ve tekrar iyi görmek için gözlüklere uzanacağız." dediler.

Armitage’ın belirttiği ikinci neden ise, muhtemelen yanlış numaraya göre olan gözlükleri takıyor olmanızdır.

DOĞRU REÇETE ÖNEMLİ

Bu, zamanla daha kötü görüş geliştirmenize neden olabilir. 2004'teki bir araştırma, çocukların yüzde 19'unun gereksiz yere reçeteli gözlük alabildiğini ortaya çıkardı.

Sonrasında yapılan bir dizi yeni çalışmada da, ihtiyaç duyduklarından daha düşük numaralı gözlükler takan öğrencilerin, doğru reçetelere sahip olanlara göre görme yeteneklerinin kötüleştiği ortaya çıktı.

Araştırmalar, insanların doğru reçeteyi kullandığında görmelerinin kötüleşmediğini gösteriyor. 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Bangladeş'te işçilere okuma gözlüğü vermenin onların gelirlerinde yüzde 33'lük bir artışla ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Bu, Hindistan'da çay toplayıcılara gözlük vermenin yüzde 31'lik bir verimlilik artışı sağladığını ortaya koyan 2018 tarihli bir çalışma gibi önceki bulgularla tutarlı bulundu.