Dolar/TL sınırlı alan içinde tarihi zirvelerinde işlem görmeye devam ederken, bugün TBMM dışişleri komisyonunda görüşülecek olan İsveç'in NATO'ya katılım protokolü kanun teklifi piyasalar tarafından izlenen önemli gündem maddesi olacak.


İsveç'in NATO'ya kabul edilmesine Türkiye tarafından onay verilmesi durumunda piyasalar bunu uluslararası ilişkilerinde bir gerilim konusunun ortadan kalkması olarak algılayabilir.

Tasarı komisyonda kabul edilirse genel kurulda oylanacak. Geçmesi halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girecek.

Öte yandan piyasalarda yargı bağımsızlığı endişeleriyle iç siyasi gelişmeler de geçen haftadan beri takip ediliyor.

TCMB'NİN FİNANSAL İSTİKRAR RAPORU TAKİP EDİLECEK


Bugün açıklanacak olan TCMB Finansal İstikrar Raporu da izlenecek gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Ayrıca TCMB, haftalık para ve banka, döviz rezervi, menkul kıymet hareketleri istatistiklerini, TÜİK ise ekim ayı konut satış istatistiklerini açıklayacak.

Hazine bu hafta gerçekleştirdiği iki borçlanma ile Kasım ayı programını tamamladı. Kasım'da 78 milyar TL borçlanma öngören Hazine aylık programını öngörülerine yakın borçlanma ile tamamlamış oldu.

Hazine'nin geçen hafta ve bu hafta gerçekleştirdiği ihaleler tahvil bono piyasasının kamu kontrolünden yeniden serbest piyasaya doğru ilerlediğini gösterdi. Mayıs ayında gerçekleşen iki seçim arasında yabancı payındaki rekor düşüşe rağmen TCMB regülasyonlarıyla %8.6 civarına kadar gerileyen 2 yıllık gösterge tahvilde bileşik getiri aradan geçen yaklaşık altı ayda 33 puandan fazla yükselmiş oldu.

TL SEÇİMLERDEN SONRA YÜZDE 28 DEĞER KAYBETTİ


Dolar/TL bu sabah 28.6850 seviyesinde işlem görürken, TL, dolar karşısında yıl başından beri yaklaşık yüzde 35 değer kaybetti. Kur üzerinde kamu kontrolünün gevşediği haziran ayından bugüne TL'deki değer kaybı ise yaklaşık yüzde 28 oldu.

Global piyasalara bakıldığında ise, Asya borsaları, bu hafta ABD'de açıklanan verilerin ekonominin kısmen güçlü olduğuna işaret etmesine rağmen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal sıkılaştırmayı durduracağı beklentilerinin kuvvetlenmesiyle büyük kazanımlar elde etmesinin ardından bugün ivme kazanmakta zorlandı.

Dolar, keskin düştüğü iki günün ardından işlemcilerin ekonomik veriler sonrası, Fed'in faiz indirimine gitmeden önce biraz daha bekleyeceğini düşünmeleriyle bugün erken işlemlerde toparlandı. (REUTERS)