ABD’nin Boston şehrinde yaşayan ve domuzdan genetiği değiştirilmiş böbrek nakli yapılan ilk hastanın, işlemden sadece bir buçuk ay sonra öldüğü açıklandı.

62 yaşındaki Richard Slayman, son dönem böbrek yetmezliğiyle yaşıyordu ve uzmanlar, organ naklinde yeni bir çağın habercisi olacağını söylediği 69 genomik düzenlemeden geçmiş bir domuzun böbreğini aldı. 6 Nisan'da hastaneden taburcu edildiğinde doktorlar iyileştiğini söylemişti.

Slayman, kendisine böbrek hastalığı teşhisi konmadan önce yıllardır Tip 2 diyabet ve hipertansiyonla mücadele ediyordu.

2011 yılında diyaliz tedavisi gördü ve sonunda böbrek donörü bekleme listesine alındı ve Aralık 2018'de insan böbrek nakli yapıldı. Beş yıl sonra donörün böbreği iflas etmeye başladı ve Slayman, Mayıs 2023'te tekrar diyalize alındı.

ORGAN REDDİNDEN KORKTULAR

Daha sonra diyalizin bu ikinci turu sırasında pıhtılaşma komplikasyonlarını gidermek için her iki haftada bir pıhtı giderme ve cerrahi revizyondan geçmek zorunda kaldı.

Bu inatçı komplikasyonlar ve Slayman'ın hızla bozulan böbrek fonksiyonu nedeniyle doktorları domuz böbreği naklini denemeyi önerdi.

Nakil olduktan sonra hastaneden ayrılmaya hazırlanırken organ reddi korkusu yaşadı, ancak doktorlar bu yaygın bir ret vakası olduğu için bu duruma hızlı bir şekilde müdahale edebildiler.

Hastaneden çıktıktan sonra tüm değerleri bir süre iyi gitti ancak iki ayın ardından Slayman hayatını kaybetti. Slayman'in ölümünün operasyondan kaynaklandığına dair bir belirti bulunmadığı belirtildi.

O dönemde Slayman'in neden deneysel tedavide yer aldığını açıklayan MGH nefroloji bölümünün başkan yardımcısı Dr. Winfred Williams, "Bir insan böbreği için beş ila altı yıl beklemesi gerekirdi. Bu şekilde hayatta kalması ise mümkün olmazdı." dedi.