Google, 2024 Çevre Raporu'nda "AI (yapay zeka) hesaplamalarının fazlalaşmasından kaynaklanan artan enerji talepleri" başlığıyla çok kritik bir veri paylaştı. Günümüz veri merkezleri devasa bilgisayar sunucusu koleksiyonlarına dönüşmüşken AI'nın bunlardan çok daha fazlasına ihtiyacı olduğu vurgulanan raporda ChatGPT gibi üretken bir AI sisteminin, görev odaklı yazılım çalıştıran makinelerden yaklaşık 33 kat daha fazla enerji kullanabildiğini gözler önüne serdi.

YAPAY ZEKA (AI) EMİSYONU %48 ARTIRDI

Özetle Google'ın sera gazı emisyonları yapay zeka nedeniyle beş yılda %48 arttı. Google'ın raporu, veri merkezlerinin etkilerinde büyük küresel farklılıklar olduğunu da ortaya koyuyor. Avrupa ve Amerika'daki merkezlerin büyük bölümü, enerjilerinin çoğunu karbonsuz kaynaklardan alıyor. Bu, onlardan da az karbonsuz enerji kullanan Orta Doğu, Asya ve Avustralya'daki veri merkezleriyle karşılaştırılabilir. Ayrıca Google, enerjisinin yaklaşık üçte ikisinin karbonsuz kaynaklardan elde edildiğini söylüyor.

Loughborough Üniversitesi'nde bilgi ve bilgi yönetimi profesörü olan Tom Jackson, "Veri merkezine gittiğinizde ortamın gerçekten sıcak ve gerçekten gürültülü olduğunu görürsünüz" diyor ve ekliyor:

- İnsanlar bulutta depoladıkları her şeyin dijital karbon ayak izlerine bir etkisi olduğunu fark etmiyor bile... 

KARANLIK VERİLER DEPOLANMAMALI

BBC’nin teknoloji muhabiri Imran Rahman-Jone Profesör Jackson'ın veri kullanımının karbon ayak izini ölçmeye ve azaltmaya yönelik çözümler bulmaya çalışan Dijital Karbonsuzlaştırma Tasarım Grubu'nu yönettiğini belirterek şu cümlesini paylaşıyor:

- Veri sağlayıcıları, karanlık verileri depolamaktan uzaklaşmalarına yardımcı olmak için büyük kuruluşlarla yakın bir şekilde çalışmalı...

(Karanlık veri: Kuruluşlar tarafından toplanmış ancak bir kez kullanılmış veya hiç kullanılmamış veri)

SIFIR EMİSYON HAYAL OLDU

Ancak, karanlık veriler kullanılmasa da depolanması büyük miktarda enerji tüketimine neden oluyor:

- Ortalama olarak, bir kuruluşun depoladığı verilerin %65'i karanlık veridir...

Google'ın 2030 yılına kadar veri merkezlerinin net sıfıra ulaşma hedefini desteklese de bunun "gerçekten zor" olacağı artık bilimsel bir gerçek. Yapay zekanın giderek artan enerji ve su kullanımı, özellikle sektörün hızla büyümeye devam etmesi tahmin edildiğinde, bir dizi uyarıya yol açıyor.

BILL GATES UMURSAMASA DA...

Financial Times'ın haberine göre ise İngiltere'deki tahminler, yapay zeka ve kuantum çalışmalarının sistemler üzerindeki etkisi önümüzdeki 10 yılda altı katlık bir talep artışına yol açacağı yönünde. Ancak, Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates yapay zekanın çevresel etkisini küçümsüyor. Gates, yapay zekanın elektrik talebini %2 ila %6 arasında artıracağını ileri sürüyor.