Çin'de ismi açıklanmayan bir kadının iki farklı tür gribe yakalanarak ölmesi Dünya Sağlık Örgütü'nü harekete geçirdi...

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, 60'larında olduğu açıklanan Çinli kadının hem grip hem de ölümcül kuş gribine maruz kaldıktan sonra öldüğünü duyurdu. 

İlk kez bir kadın çifte kuş gribinden yaşamını yitirirken, kadının ölmeden kısa bir süre önce ördek satın aldığı ve ördekteki hastalığın kadını öldürdüğünü açıkladı. DSÖ, kadının H10N5 ve H3N2 virüslerine maruz kaldığı belirtildi. 

3 GÜN SONRA HASTANEYE GİTTİ

H10N5'in kuş gribi olduğu belirtilirken iki virüsün birleşmesinin ölümcül etkisi olduğu da belirtildi. Anhui bölgesinde yaşayan kadının öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtiler gösterdiği ve bu belirtilerden 3 gün sonra hastaneye kaldırıldığı da açıklandı.

Hastaneye kaldırıldıktan 5 gün sonra ise Zheijang'taki daha büyük bir hastaneye nakledildiği kaydedildi. Çinli yetkililer kadının testlerinin yapıldığını fakat kısa bir süre sonra öldüğünü açıkladı.

ÖRDEK ETİNDEN ALINAN ÖRNEKLERDE ÇIKTI

DSÖ sözcüsü, "Hasta 26 Kasım 2023 tarihinde ördek satın alarak canlı kümes hayvanlarına maruz kalmıştır. Buzdolabında saklanan ördek etinden alınan yedi örnekte H10N5, iki örnekte ise N5 pozitif çıkmıştır. Hastanın domuzlarla ya da diğer memelilerle hiçbir teması olmamıştır. Evinden çevresel örnekler toplanmış ve tüm testler negatif çıkmıştır. İnsanlarda görülen kuş gribi enfeksiyonları diğer ilk belirtilerin yanı sıra yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve kas ağrılarına neden olabilir" açıklamasını yaptı. 

Yetkili, "Virüs ve enfekte konakçı ile ilgili faktörlere bağlı olarak, hastalık hızla ciddi akciğer enfeksiyonu (pnömoni), akut solunum sıkıntısı sendromu ve hatta değişmiş zihinsel durum veya nöbetlere ilerleyebilir. Sınırlı veri nedeniyle, gözetim çabaları ve önleyici tedbirler hakkında bilgi vermeye yardımcı olmak üzere hayvan popülasyonları arasında H10N5 virüslerinin epidemiyolojisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. H10N3 gibi diğer H10Nx alt tipleri ile insan enfeksiyonlarının sporadik doğası göz önüne alındığında, virüsün özellikle kuş popülasyonlarında yayılmasını izlemek için gözetim önemlidir" ifadesini kullandı. 

DSÖ yetkilileri ayrıca yüksek riskli ortamlardan uzak durulmasını tavsiye etti.