Eczaneler ilaç sıkıntısı devam ediyor. Muğla Eczacı Odası, son zamanlarda Muğla genelinde eczanelerde yaşanan ilaç yokluğu sıkıntısı ile ilgili açıklama yaptı.

Oda Başkanı Eczacı Saim Korkmaz, şu ifadeleri kullandı;

*Her yıl sonunda olduğu gibi bu yıl da özellikle son günlerde çok ciddi ilaç yokluğu sıkıntısı ile karşı karşıyayız. İlaç yokluklarının birçok sebebi var ve biz eczacılar her platformda bu sebepleri ve çözüm önerilerimizi dile getiriyoruz.

"HAYATİ ÖNEME HAİZ İLAÇLARI BİLE BULMAKTA ZORLANIYORUZ"

*Ancak özellikle son birkaç gündür yoğun bir şekilde yaşadığımız ve biz eczacıları artık 'ilaç hizmeti veremez' noktaya taşıyan ana sebep, ilaçlara yüzde 25 oranında yapılan zammın 19 Aralık 2023 tarihinde açıklanmasına rağmen, uygulanma tarihinin 25 Aralık 2023 diye duyurulmasıdır.

*Aradaki bu sürede maalesef hayati öneme haiz ilaçları bile bulmakta zorlanıyoruz. Zammın açıklanma tarihi ile yürürlüğe giriş tarihi arasında bu kadar süre olmamış olsaydı biz bu sorunları bu kadar yoğun yaşamazdık.

*Yıllardır yetkililerimize yaptığımız uyarılarımıza ve çözüm önerilerimize rağmen hala bu sorunun yaşanıyor olması gerçekten üzücüdür.

*Halkımızın ilaca erişimini tehlikeye sokan bu durumun bir an önce çözülmesini ve bir daha bu sorunların yaşanmaması için gerekli önlemlerin acilen alınmasını talep ediyoruz.