El Kaide ile bağlantılı El Şebab örgütü, Birleşmiş Milletler'e (BM) ait bir helikopterin Somali'de örgütün kontrolündeki bir alana acil iniş yapmak zorunda kalmasının ardından helikoptere el koydu.

Helikopterde Somali uyruklu iki kişinin yanı sıra yabancı uyruklu yolcular da bulunuyor.

Reuters'a konuşan kaptan Hassan Ali, Beledweye kentinden havalandıktan kısa süre sonra arıza yaşandığını ve uçağın Galguduud bölgesi sınırındaki Hindhere kasabası yakınına iniş yaptığını söyledi. Ali, "Uçakta iki Somali uyruklu erkek ve birkaç yabancı uyruklu kişi bulunuyordu. Ayrıca, Galguduud bölgesindeki yaralı askerlere ulaştırılmak üzere tıbbi malzemeler de taşınıyordu" dedi.

Somali'deki Birleşmiş Milletler Yardım Komisyonu (UNSOM) BM'ye ait bir helikopter ile kaza meydana geldiğini doğruladı ve tıbbi hava değerlendirmesi yürüttüğünü açıkladı.

El Şebab örgütü 2006'dan bu yana Somali hükümetine karşı savaşıyor ve Şeriat kanununun katı bir yorumuna dayanan bir yönetim kurmaya çalışıyor. Hükümet 2010'lardan bu yana örgütü birçok bölgeden püskürtmeyi başarmış olsa da, ülkenin güneyi ve merkezinde büyük ölçüde toprak yöneten El Şebab, sivilleri hedef almaya ve askeri tesislere saldırmaya devam ediyor.