İstanbul Sultangazi'de uçurumun altında cansız bedeni bulunan 15 yaşındaki Elif Çakal'ın ölümüne ilişkin, olay tarihinde 2’si 18 yaşından küçük olan 4 sanığın  çeşitli hapis cezaları istemiyle yargılandıkları davanın 7'nci duruşması görüldü.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık suça sürüklenen çocuklar (SÇS) T.Y., S.T. katılırken Aile Bakanlığı avukatı ve sanık avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada bir önceki celsede verdiği mütalaasını tekrar eden cumhuriyet savcısı, sanıkların 'Olası Kastla Adam Öldürme' suçundan cezalandırılmalarını istedi.

 T.Y., S.T. mahkemede yaptıkları savunmada Elif Çakal'ın hayatını kaybetmesinden dolayı üzgün olduklarını belirterek beraatlerini talep ettiler.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Mahkeme heyeti, 18 yaşından küçük sanıklar T.Y. ve S.T.’ye "Çocuğa karşı kasten öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Daha sonra fiilin "ihmali davranışla" gerçekleştiğine kanaat getiren mahkeme, sanıkların 18 yaşından küçük olmasını da değerlendirip indirime gitti ve 10’ar yıl hapis cezasına hükmetti. 

Öte yandan mahkeme, T.Y. ve S.T.’nin Elif Çakal’a yönelik "Hürriyeti tahdit" suçundan cezalarında da indirim uygulayarak 3’er yıl 4 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

CEZALARI BELLİ OLDU

Ayrıca mahkeme heyeti, sanıklar Ufuk Böke ve Gürkan Kalmaz’a da, "Hürriyeti tahdit" suçundan cezalarında indirim uygulayarak 5’er yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, tüm sanıkların “Sağlık için tehlikeli madde temini” suçundan ayrı ayrı beraatlerine hükmetti. Mahkeme heyeti, sanıkların adli kontrol hükümlerinin devamına karar vererek sanıklar hakkında tutuklama kararı vermedi.