Bildiğiniz gibi ülkemizde 10 Nisan Polis Günü, 8-14 Nisan tarihleri arası da bu yıl Polis Haftası olarak kutlanmakta. 

Bu yıl da her yıl olduğu gibi toplumun huzuru için vazgeçilmez öneme sahip polislerimiz, kendileri için bu önemli günü, haftayı kutladılar. 

Bu vesile ile ben de başta Adana Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan olmak üzere tüm polislerimiz ve emniyet mensuplarımızın bu anlamlı günlerini, haftalarını kutluyorum.

Emniyet güçlerimiz, toplumdaki huzurun vazgeçilmez öğeleri demiştik.

Ben de polis camiasıyla, mesleğim gereği 50 yıldır iç içe bir yaşam sürmekteyim.

Gazeteciliğe genç bir muhabirken başladığım zamanlarda, adliye polis muhabirliği yapıyordum. 

Ve çok uzun yıllar adliye polis muhabirliği yaptım.

Bu süre içinde polislerin ne kadar zor bir görevi icra ettiklerine tanık oldum.

Gecesi, gündüzü olmayan, bazan haftalarca evine, yuvasına hasret kalan insandır polis. 

Herkesin uyumaya gittiği saatlerde o işe gider, herkesin tatil yaptığı zamanlarda o çalışır, herkes dinlenirken o görev başındadır. 

Üzerindeki şerefli üniformanın hakkını vermek için koşturur durur emniyet güçlerimiz.

Tabi her meslekte olduğu gibi emniyet camiasında da çürük elmalar vardır ama bunların sayısı çok çok azdır. Zaten foyası ortaya çıktığı zaman da emniyet camiası bunları beslemez ve hemen bünyesinden kaldırıp atar. 

Emniyet teşkilatı elbette ki yöneticileriyle fark kazanır ve fark yaratır. 

Adana’ya atanalı kısa bir zaman olmasına rağmen Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan’ın da fark yaratacak uygulamalarına tanık oluyoruz. 

Bir kere suç ihbarlarına karşı oldukça duyarlı olduğuna bizzat tanık oldum. 

Bir keresinde Kenan Evren Bulvarındaki kavşaklarda vatandaşların araçlarının cam silme bahanesiyle onları taciz eden kişilerin varlığı gündeme getirdikten hemen sonra sayın müdür derhal olaya müdahale etmiş ve talimat vererek vatandaşı taciz eden bu kişilerin varlıklarına son vermek için şehir genelinde operasyon başlatmıştı. 

Bunun dışında asayiş uygulamaları ile bazı önemli operasyonlarda suçlulara göz açtırmamıştı.

Mafyavari yapılarla da mücadelede kararlılığını “Kimse vatandaşa şekil yapamayacak” biçimindeki sözleriyle gösteren sayın müdür, mafyavari kişilere karşı amansız bir operasyon başlatıp suça karışan bu kişiler hakkında adli işlemlerde bulunmuştu. 

 Ancak Adana Emniyet Müdürlüğünün, bu yoğunluk arasında bazı sosyal ilişkilerde aksamalar olduğunu belirtmeden de edemeyeceğim. 

Şöyle ki;

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti sayın müdürümüze bir “hoş geldin” ziyaretinde bulunmak için randevu talep etmişti. 

Ancak aradan aylar geçmesine rağmen Adana’nın emniyet müdürü, Çukurova’nın gazeteciler örgütünün temsilcisi olan kuruma randevu vermemiş hala.

Anlaşılan Emniyet’in operasyon dairelerinin hızına, halkla ilişkiler kesimi yetişemiyor anlaşılan. 

Adana Valisi bile geldiğinin hemen ertesi günü Gazeteciler Cemiyeti’ni kabul ederken, Adana Emniyet Müdürlüğündeki bu aksaklığın sebebi ne olabilir acaba?

Bunu çözmek elbette ki sayın müdüre düşüyor.

Emniyetin çalışmalarını halka yansıtmada basının ne kadar önemli bir işlev üstlendiğini sayın Adana Emniyet müdürü çok iyi biliyor olmalı.

Sanırım bu konu kendisine iletilmemiş ya da dikkatinden kaçmış olmalı.

Bu vesile ile sayın Adana Emniyet müdürü Ahmet Hakan Arıkan’a bu konuyu hatırlatırken, bir kez daha kendisinin nezdinde tüm emniyet teşkilatımızın polis gününü kutluyor, üstün başarılar diliyorum…