Yapılan bir araştırma, dünyanın en kusursuz şekilli dudaklarına sahip olan ünlüleri ortaya çıkardı. 

Hollanda'nın Rotterdam şehrinde bulunan Erasmus Tıp Merkezi'nde görevli dermatolog Sebastian Cotofana'nın önderliğinde yapılan anket çalışmasında kadın ve erkeklere en güzel ve orantılı dudaklarla ilgili bir araştırma yapıldı. 

Göz takip teknolojisinin kullanıldığı araştırmada uzmanlar 52 kadın ve 49 erkeğe farklı fotoğraflar gösterdi. Bilim insanları gönüllülerin fotoğraflar üzerinde hangi noktalara baktıklarını izlerken, en güzel dudaklara sahip ünlüler de ortaya çıktı. 

Dermatolog Cotofana, dudak ile yüzdeki diğer detayların oranının çok büyük bir öneme sahip olduğunu söylerken anket sonuçlarına göre Taylor Swift, Angelina Jolie, Keira Knightley ve Scarlett Johansson'un en güzel dudaklara sahip olduğu da tespit edildi.

Bilim insanları, dudakların en çekici pozisyonunun, dudakların alt kısmı ile çene arasındaki mesafenin dudakların üst kısmı ile burun arasındaki mesafenin iki katı olduğu zaman olduğunu söyledi.

Erkekler için burun ve dudak arasındaki boşluk dudak derinliğinin ise üç katı olmasının çekiciliği artırdığı kaydedildi. Bilim insanları botoks ve dudak dolgunlaştırıcı teknolojilerin genel olarak yüz üzerindeki oranı bozabileceğini söylerken bunun bilinçsiz kullanımının kişiyi çirkinleştirebileceğini de dile getirdi.