Almanya'da yaklaşık 20 yıl önce UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) olarak kurulan ancak hukuki sorunlar yaşandığı için adını UID (Uluslararası Demokratlar Birliği) olarak değiştiren, AKP’nin lobi örgütü Alman kamuoyunun gündeminden düşmüyor... 

Almanya'nın çok okunan bulvar gazetelerinden Bild'in önceki gün yaptığı haberde UID'nin yaklaşık 3 bin yaşlının bulunduğu 14 huzurevi ile işbirliği yaptığı ortaya çıkmıştı. 

UID'nin eski başkanı Köksal Kuş, geçmişte sosyal medya üzerinden Erdoğan’la çekilmiş bir pozunu paylaşmıştı. Bild gazetesi bu paylaşımı okurlarına aktardı.

UID, 2019 yılından beri Münih'teki huzurevleriyle yakın temas içinde olurken, Almanya'daki Anayasayı Koruma Dairesi, UID'yi casuslukla suçlamış ve Türkiye'de hükümete bağlı en büyük çıkar grubu olarak tanımlamıştı. Grubun huzurevine sık sık ziyaretler yaptığı ve bazen Noel döneminde bazen de Ramazan ayında etkinlikler düzenledikleri belirtildi. 

Alman Bild gazetesine konuşan huzurevi yetkilisi, bu gelişmelerin ardından kurum ile bağını kesme kararı aldı. Bild'e konuşan huzurevi sözcüsü, "Artık onları davet etmeyeceğiz" dedi. Öte yandan Bild gazetesi bu işbirliğinin Münih'te kriz yarattığını ve Alman siyasetinde yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlediğini yazdı.