Kazakistan'ın başkenti Astana'da yarın düzenlenecek Şanghay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşecek. Söz konusu haber Rus devlet haber ajansı TASS'ta yer aldı.

Beşinci kez Rusya Devlet Başkanı olarak göreve geldikten sonraki ilk yurt dışı ziyaretini Çin'e düzenleyen Putin bu ziyaret kapsamında Xi ile en son Mayıs ayında görüşmüştü.

Şanghay İşbirliği Teşkilatı, 2001 yılında Çin ve Rusya tarafından kurulan Avrasya siyasi, ekonomik, uluslararası güvenlik ve savunma teşkilatı. Diğer tam üyeler ise Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan. Türkiye ise Şanghay İşbirliği Teşkilatı üyesi olmasa da 'diyalog ortağı' olarak sık sık toplantılara katılıyor.

"GÖRÜŞMEDE TÜM ÖNEMLİ VE HASSAS KONULAR ELE ALINACAK"

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin'in Astana'da 3-4 Temmuz'da gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında yapacağı ikili görüşmelere dair bilgi verdi.

Rus Devlet Başkanı'nın Türkiye, Azerbaycan ve Çin'in yanı sıra Kazakistan, Pakistan, Moğolistan liderleriyle 3 Temmuz'da ayrı ayrı görüşmeler yapacağı bilgisini paylaşan Uşakov, Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin şunları kaydetti:

* "Türkiye'ye uzun zamandır ziyaret planlanıyor. İki liderin bu konuyu ele alacağını düşünüyorum. Ayrıca, Türkiye'nin konumu dikkate alındığında, özellikle bölgede çok önemli rol oynayan ülkelerin liderlerin görüş alışverişinde bulunacağı pek çok konu olduğunu düşünüyorum. 

* Türk tarafıyla sürekli diyalog halindeyiz, sürekli telefon aracılığıyla temaslar var. Geçen günlerde Putin, Türkiye Dışişleri Bakanı'nı kabul etti. Görüşmede, tüm önemli ve hassas konular ele alınacak."

Putin'in 4 Temmuz'da İran'ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile de görüşme yapacağını aktaran Uşakov, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi'nde ise ülkeler arasında siyaset, ekonomi, güvenlik ve birçok alanda işbirliğiyle ilgili konuların ele alınacağını söyledi.