Birleşmiş Milletler (BM) helikopteri, Somali'nin Galmudug eyaletinde acil iniş yapmak durumunda kaldı.

Eyaletin Güvenlik Bakanı Mohamed Abdi Adan, hadiseyi doğrulayarak teknik sorun yaşayan helikopterin Eş-Şebab tarafından alıkonulduğunu ifade etti.

Eyaletin Hindhere bölgesine inen helikopterde 9 kişinin olduğunu belirten Adan, bu kişilerin arasında yardım çalışanı, askeri personel, sözleşmeli personel ve yabancıların olduğunu kaydetti.

6 KİŞİ ESİR ALINDI

6 kişi Eş-Şebab tarafından esir alındığı belirtildi. 

Somali'deki BM misyonuna ait olan helikopter, Beledwayne kentinden son olarak örgütün elinden alınan Wisil kasabasına seyahat ediyordu.

BM'DEN AÇIKLAMA

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı.

BM helikopterine ilişkin Somali'nin Galmudug eyaletinde bir olay gerçekleştiğini teyit edebileceğini söyleyen Dujarric, "Kurtarma çabaları üzerinde çalışıyoruz. Ancak helikopterdeki kişilerin güvenliği için bu konu hakkında daha fazla açıklama yapmayacağız." diye konuştu.

Dujarric temel önceliklerinin söz konusu kişilerin güvenliği olduğunu ifade etti.

Diğer taraftan BM Sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Somali'de teknik sorun nedeniyle acil iniş yapan BM helikopterinin, terör örgütü Eş-Şebab üyeleri tarafından alıkonulduğu bildirilmişti.