Heritage Auctions yetkililerinin bu hafta yaptığı duyuruya göre, açık artırmanın yıldızı olan, son derece nadir, 7,5 cm'lik, roket atan Boba Fett figürünün 1970'lerde üretilen ve günümüze gelebilen sadece iki oyuncaktan biri olduğu açıklandı.

Paha biçilemez aksiyon figürü, tam 17 milyon TL'ye (525 bin dolar) alıcı buldu. Açık artırmacılar, alıcının isminin gizli kalmasını istediğini belirtti.

Heritage Auctions Yönetici Başkan Yardımcısı Joe Maddalena, "Roket atan Boba Fett aksiyon figürü o kadar efsanevi bir simge haline geldi ki, herhangi bir koleksiyon yapmayan insanlar tarafından bile dünya çapında tanınıyor. Bunun rekorlar kitabına girme şansı olduğunu biliyorduk ve onun dünyanın en değerli oyuncağı haline geldiğini görmek heyecan vericiydi." dedi.

Küçük figürün satış fiyatı, 2022'de 236.000 dolara satılan diğer Boba Fett oyuncağının iki katından fazlaydı.

Heritage, basın açıklamasında fiyatın, 2010 yılında 1 karatlık pırlantayla gelen özel Barbie bebek için belirlenen 302.000 dolarlık fiyatı da aştığını söyledi.

1979'da piyasaya sürülen ve hala orijinal ambalajında ​​bulunan farklı bir Boba Fett aksiyon figürü de 31 Mayıs müzayedesinde 84.000 doların biraz üzerinde bir fiyata satıldı.

Daha pahalı bir rakam nadirdi çünkü başka bir bilim kurgu serisi olan "Battlestar Galactica" sayesinde hiçbir zaman geniş dağıtıma sunulmadı.

"Yıldız Savaşları" oyuncaklarını yaratan Kenner, başka bir ateş eden "Battlestar Galactica" aksiyon figürünün boğulma tehlikesi oluşturduğunu bildirdikten sonra roket atan Boba Fett'i piyasaya sürmekten vazgeçti.

Eski Kenner mühendisi Jacob Miles, "Oyuncak mermiler her zaman hassas konulardı. Fakat Battlestar Galactica'nın sorunları olduğunda onu hemen piyasadan çektik ve her şeyi yok ettik." dedi.

Kenner, "Boba Fett" oyuncaklarını piyasaya sürmeye devam etti ancak roket, figürlerin sırtına yapıştırılmıştı; şirket çalışanları tarafından kurtarılan tek prototip çift hariç.

Boba Fett, "Yıldız Savaşları" serisinin en popüler kurgusal figürlerinden biri haline geldi ve "The Book of Boba Fett" adlı mini televizyon dizisinin odak noktası oldu.

Yıldız Savaşları'nda, çocukken gözleri önünde kafası kesilen ödül avcısı Jango Fett'in klonlanmış oğludur ve bu onu babasının izinden gitmeye ve korkulan bir figür olmaya sevk eder.