Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nin 10. haftasında Beşiktaş Emlakjet'e deplasmanda 68-64 yenilerek sezonun 2. yenilgisini alan Fenerbahçe Beko'da başantrenör Dimitris Itoudis, maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Maçın ilk yarısında tribünlerden atılan yabancı madde ile kaşı açılan Yam Madar'ın yerde kalması ve soyunma odasına gitmesiyle ilgili konuşan Yunan koç, "Evet, taraftarlar maçın en büyük parçasıdır. Şarkılarıyla, marşlarıyla ve söylemleri ile olmalılar ama Yam Madar’ı yaralayarak bu bir başarı ve mutluluk şeyi değildir. Bütün digital görüntüler ve her şey izlenmeli ve bunu yapan kişi hapse gitmeli çünkü Yam Madar gözünü kaybedebilirdi. Sadece bu değil, yüzlerce şey atıldı ve maç oynanmaya devam edildi" ifadelerini kullandı.

Başka bir yerde oyuncuya atılan madde sonrası maçın iptal edileceğini belirten Itoudis, "Maalesef basketbol dışı şeyler konuşmam gerekiyor. Her zaman rakibi tebrik ederim. Benim görgüm bunu gerektiriyor. Bugün de tabii ki kazandığı için Beşiktaş’ı tebrik edeceğim ama bu maçın biraz farklı şekilde kazanıldığını düşünüyorum. Federasyona, hakemlere, bunu organize eden herkese şunu sormak istiyorum. Bir oyuncuyu yaralayarak, tam her şey düzgün ve uygun giderken bu bir strateji midir? Federasyona sormak istiyorum. Oyuncuları yaralayarak maçın devam etmesi bir strateji mi? Bu kabul edilebilir bir şey mi? Normal şartlar altında herhangi bir yerde bu maç iptal edilirdi, durdurulurdu. Aynı şey hakemin başına gelse, tabii ki hiç kimsenin başına gelmesin. Ne hakeme, ne sahada hiç kimseye ama bu maç aynı şekilde devam eder miydi? Bunun cevabını maalesef bulamadım. Biz sahada fizikselliğimizle, oyunumuzla kazanmak istedik ama maalesef 2023 yılında sahada böyle bir ortamı vardı. Ve bu çok ortadaydı. Bu sebeple Yam Madar gözünden yaralandı ve kabul edilebilir bir şey değil" şeklinde konuştu.

Sahaya yabancı madde atanların tespit edilmesini gerektiğini söyleyen Itoudis, "Normal şartlarda bir kameradan o paraları atan kişilerin tespit edilmesi ve hapse girmesi gerekiyor. Bir oyuncu gözünü kaybedebilirdi. Onu atan bir terörist. Meslektaşım yapacak bir şey olmadığını söylüyor ama katılmıyorum. İnsanları nazik şekilde eğitebiliriz. Ben harika atmosferleri severim. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş harika atmosfer yaratıyorlar. Bizim taraftarımız takıma yardımcı oluyor ama terörden uzak durmamız gerekiyor. Neden bahsedeceğiz ki? Pick and rollden mi konuşacağız?" şeklinde sözlerini noktaladı.