FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, olimpiyatlarda yer alan basketbol takımlarının sayısının artırılması yönünde çabalarını sürdürdüklerini açıkladı.

Zagklis, bir çevrim içi basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, olimpiyatlardaki mevcut 12 takım sınırına dikkat çekti. "FIBA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne takım sayısını uzun süredir arttırmak için başvuruda bulunuyor. Geçmişte, takım sayısını 16'ya çıkarma yönünde birçok girişimde bulunduk. Ancak 1976 Montreal Olimpiyatları'nda kadın basketbol takımlarının dahil edilmesiyle bu sayı düştü." dedi.

Ayrıca, 3x3 basketbolun olimpiyatlara dahil edilmesinin önemli bir başarı olduğunu belirten Zagklis, bu kategoride de takım sayısının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Zagklis, 2028 Los Angeles Olimpiyatları'nda spor dallarında kota artışı olmayacağının açıklandığını ve Los Angeles ile 2032 Brisbane Olimpiyatları'nda takım sayısında bir artış beklemediklerini ifade etti.

"HER OYUNCU HAZIR OLMALI"

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, ulusal takım görevlerini yerine getirmeye hazır olmaları gerektiği konusunda basketbol oyuncularına vurgu yaptı. Zagklis, "Her oyuncu milli takım için hazır olmalı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Zagklis, FIBA'nın oyuncuları desteklemek amacıyla EuroLeague ile eleme pencerelerini birleştirdiğini belirtti. Bu çerçevede, oyuncuların milli takım görevlerini yerine getirirken yaşanabilecek sakatlıklar durumunda kulüplere ödeme yapacak bir sigorta programının uygulamada olduğunu da bildirdi.

Zagklis, FIBA Yönetim Kurulu'nun devşirme oyuncu sayısı hakkında aldığı kararları da paylaştı. "FIBA Yönetim Kurulu bu konuda net, takım başına yalnızca bir devşirme oyuncu olabilir ve uygunluk kriteri pasaporttur. Eğer 16 yaşından sonra o pasaporta sahip olunmuşsa, ülkeyle olan köklerine ve bağlantılarına bakılması gerekir. Duruma göre her iki yönde de çok sayıda talep aldık ancak yönetim kurulu oyuncu sayısının artmayacağı gibi azalmayacağı konusunda da net." dedi.