Hollanda'nın Almanya sınırına yakın küçük bir köyünde yaşayan Zoraya Ter Beek, majör depresyon, otizm ve sınırda kişilik bozukluğuyla mücadelesi nedeniyle kendisine ötanazi yapılmasını istiyor.

Bir zamanlar psikiyatrist olmayı hayal eden 28 yaşındaki Ter Beek, hayatı boyunca ruh sağlığı sorunlarıyla uğraştı. 

Doktorlarının kendisine "Senin için yapabileceğimiz başka bir şey yok" demesi üzerine bu yönteme karar verdiğini söyleyen genç kadın, “Hiçbir zaman daha iyi olmayacak” dedi.

Ter Beek, 40 yaşındaki erkek arkadaşına aşık olmasına ve iki kedisiyle yaşamasına rağmen mayıs ayında hayatına yasal olarak son verecek.

New York Post’un haberine göre, Ter Beek, "Eğer işler düzelmezse artık yaşayamayacağım konusunda hep çok açıktım" dedi.

SAYILARI GİDEREK ARTIYOR

Genç kadın, Avrupa’da, ölümcül bir hastalığı bulunmayan ancak acı çekerek yaşamaya devam etmek yerine ölmeyi tercih eden sayıları giderek artan insanlardan sadece biri.

Free Press'in bildirdiğine göre, ekonomik belirsizlik, iklim değişikliği, sosyal medya ve diğer sorunlar nedeniyle daha da fazla insan depresyon veya anksiyete gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarından muzdaripken hayatlarına son vermeye karar veriyor.

Hollanda'daki Kampen İlahiyat Üniversitesi'nden sağlık hizmetleri etiği uzmanı Stef Groenewoud, "Ötanaziyi doktorlar ve psikiyatristler tarafından masaya getirilen kabul edilebilir bir seçenek olarak görüyorum, oysa daha önce son çareydi."

"Bu olguyu psikiyatrik hastalıkları olan kişilerde ve özellikle de gençlerde görüyorum, sağlık profesyonelleri eskisinden daha kolay vazgeçiyor gibi görünüyor" dedi.

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE ARTTI

Hollanda, 2001 yılında yardımlı intiharı yasal hale getiren dünyadaki ilk ülke oldu. O zamandan beri ötanazi giderek daha popüler bir seçenek haline geldi.

Hollanda medyasına göre 2022'de Hollanda'da 8.720 ötanazi ölümü yaşandı; bu, ülkedeki tüm ölümlerin kabaca %5'ini temsil ediyor ve bu oran bir önceki yıldaki %4'ten daha yüksek.

Şubat ayında 93 yaşındaki eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi ötanazi ile hayatına son vermişti.

Yardımlı intiharın yasallaştırılmasını eleştirenler, Ter Beek gibi kişilerin kanunlar tarafından kendilerini öldürmeye teşvik edildiğini söylüyor ve intihar artışını bir salgına benzetiyor.