Yaşları 10 ila 17 arasında değişen yaklaşık 10 bin kız çocuğunun katıldığı bir araştırma, ergenlik öncesi dönemdeki bazı gençlerin bile kırışıklıklar konusunda endişelendiğini ortaya çıkardı.

Bir kozmetik markasının yaptırdığı anket, genç kızların üçte birinin yaşlanmayı önlemek için estetik yaptırmasının beklendiğine inandığını ortaya koyuyor. Katılımcıların neredeyse yarısı yaşlandıkça görünüşleri konusunda endişeleneceklerini düşünüyor.

Dermatologlar, bulguların, kızların sosyal medya aracılığıyla baskı altında olduklarını ve bunun da "gerçekçi olmayan güzellik standartları ve baskılardan oluşan zehirli bir kültür" yarattığını gösterdiği konusunda uyardı.

Anket, bu yılın başlarında 10 yaşındaki çocukların bile yaşlanma karşıtı ürünler kullandığının ortaya çıkmasının ardından geldi.

Uzmanlara göre, ergenlik öncesi çocuklar, yaşlarına uygun olmayan karmaşık cilt bakım rutinlerini benimseyerek pahalı nemlendiriciler için ebeveynlerine yalvarıyorlar.

Ancak bu ürünler yaşlanan ciltlere faydalı olmakla birlikte çocukların yüzlerinde kızarıklık, pullanma ve döküntülere neden olabilir. Diğer ürünler de daha yağlı cilde sahip gençlerin gözeneklerini tıkayarak sivilcelerin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

"TAMAMEN GEREKSİZ"

İngiliz Kozmetik Dermatoloji Grubu'ndan Dr. Emma Wedgeworth, genç kızların benimsediği cilt bakımı rutinlerinin "tamamen gereksiz" olduğunu söyledi.

Bunun yerine çocukların yüzlerini sadece kokusuz, yumuşak bir temizleyiciyle yıkamaları ve yaz aylarında hafif bir nemlendirici ve güneş kremi kullanmaları gerektiğini belirtti.

West England Üniversitesi'nden psikolog ve beden imajı uzmanı Profesör Phillippa Diedrichs de, bunun anlamsız ve genç ciltler için potansiyel olarak zararlı olmasının yanı sıra zihinsel sağlıkları üzerinde de sonuçları olabileceğini savundu.

Profesör Diedrichs, "Genç kızlar yüksek düzeyde aktif yaşlanma karşıtı bileşenler içeren cilt bakım ürünlerini kullanma konusunda baskı hissederlerse, bu durum uzun vadede cilt sağlıklarının yanı sıra vücut güvenlerine ve özgüvenlerine zarar verebilir" dedi.