FIFA Başkanı Gianni Infantino, hakemlere karşı yapılan taciz ve şiddet olaylarına dikkat çekerek, "Açık olmalıyız, hakemsiz futbol olmaz." şeklinde konuştu.

Infantino, Suudi Arabistan'daki FIFA Futbol Zirvesi sonrasında hakemlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hakemlere yönelik her türlü taciz ve şiddet olaylarına karşı mücadele etmenin gerekliliğini vurgulayan Infantino, "Hepimiz hakemler için her türlü tacize ve şiddete karşı mücadele etmeliyiz, aynı zamanda saygı ve hoşgörüyü de geri getirmeliyiz." dedi. Infantino, bu konuda futbol liderlerine büyük bir sorumluluk düştüğünü belirterek, "Bu bizimle başlıyor, sizlerle, futbolun liderleriyle, konuşma şeklimizle, davranışlarımızla başlıyor. Bu bizim sorumluluğumuzdur, çünkü yaptıklarımızın pek çok kız ve erkek çocuğunu etkilemesi sadece olumlu değil aynı zamanda olumsuz yönde de oluyor." ifadelerini kullandı.

COLLINA: YALVARIYORUM, YETER ARTIK

FIFA Hakem Komitesi Başkanı ve 2002 FIFA Dünya Kupası finalinin hakemi Pierluigi Collina, futbol dünyasında hakemlere yönelik saldırıların sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını belirtti.

Collina, FIFA Futbol Zirvesi'nde bir panelde hakemlerle ilgili konuştu ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu olay (Türkiye'de hakeme yönelik saldırı olayı), medya tarafından bildirildi, ancak medyanın dikkatini çekmeyen, amatör liglerde, taban futbolunda hakemleri içeren birçok olay var. Bu hakemlerin çoğu genç, erkek ve kız çocuklarından oluşuyor. Bu hakemlerin çoğu, sözlü, hatta fiziksel saldırılarla karşı karşıya kalıyor. Sözlü ve fiziksel tacize uğruyorlar ve onları istismar edenler de çoğu zaman maç oynayan kız ve erkek çocukların ebeveynleridir. Bu, kabul edilemez. Yeter artık. Bu, futbolu öldürebilecek kanserdir. Bu doğru. Dünyanın dört bir yanındaki futbol liderlerine çok geç olmadan bir şeyler yapmaları için yalvarıyorum. Yeter artık."

Trendyol Süper Lig'de MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında 11 Aralık'ta gerçekleşen maçın bitiminde saldırıya uğrayan hakem Halil Umut Meler'e uluslararası futbol camiasından destek mesajları gönderilmişti.