WhatsApp Nedir

Farklı akıllı cep telefonu işletim sistemlerini destekleyen WhatsApp uygulaması kullanıcıların internet bağlantısı üzerinden anlık mesajlaşmasına ve sesli görüşme yapmalarına olanak sağlar.

WHATSAPP UYGULAMASININ ADI NEREDEN GELİYOR?

Uygulamanın ismi İngilizce’de “Naber?” Anlamına gelen “Whats up?” Tabiri ile “Application” (uygulama) kelimesinin birleşiminden oluşmaktadır.

rusya-whatsapp

WHATSAPP’IN BAŞLANGICI

WhatsApp Inc. 2009 yılında eski Yahoo çalışanları Brian Acton ve Jan Koum tarafından kuruldu. Yahoo’dan ayrıldıktan bir süre sonra Facebook’a başvuran ama reddedilen Acton ve Koum 24 Şubat 2009’da WhatsApp Inc. şirketini kurdular.

Haziran 2009’da Apple bildirim geliştiriciler için bildirim (push notification) özelliğini açtı ve Koum’da WhatsApp’a bu özelliği ekledi. Böylece kullanıcılar arkadaşlarından bir mesaj aldıklarında sesle bildirim alabilmeye baladılar.
Mesajlaşma özelliği ile yayımlanan WhatsApp 2.0 kullanıcıların ilgisini çekti ve uygulamanın kullanıcı sayısı bir anda 250 bine yükseldi. Başka eski Yahoo çalışanlarından çekirdek yatırım alan Whatapp 2009 senesinde beta aşamasından çıkmış ve ilk olarak Apple’ın Appstore uygulama mağazasına özel olarak çıkmıştır. Appstore’u 2 ay sonra Blackberry platformu takip etti. Android sürümü ise Ağustos 2010’da çıktı.

WhatsApp başlangıçta hızlı büyümenin önüne geçilmesi için ücretli hale getirilmiştir. Uygulamanın masraflarının çoğunluğu kullanıcılara gönderilen onaylama mesajları oluşturuyordu.

2011 başlarında WhatsApp Appstore’ın ABD kısmının ilk 20 uygulaması içindeydi. Nisan 2011’de şirketin yüzde 15’inden fazlası için Sequoia Capital’den 8 milyon dolarlık atırım alan WhatsApp Inc. 2013 yılında 200 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Aynı yıl çalışan sayısını 50’ye çıkartan şirket Sequoia’dan 50 milyon dolarlıuk yatırım aldı ve firmanın değeri 1.5 milyar dolara yükseldi.

WhatsApp Inc. 22  Nisan 2014’te 500 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı ki uygulama üzerinden günde 10 milyar mesaj yollanıyordu. İlerleyen zamanlarda ayda 25 milyon yeni kullanıcıya ulaşan WhatsAPP 24 Ağustos’ta 600 milyon kullanıcı sayısına erişti.

whatapp-ve-facebook

FACEBOOK DÖNEMİ

19 Şubat 2014’te Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığını duyurduğu ki bu Facebook’un o zamana kadar yaptığı en büyük alımdı. Ağustos 2014’te WhatsApp, 600 milyondan fazla kullanıcısı ile global olarak en popüler anlık mesajlaşma uygulamasıydı ki kullanıcı sayısındaki yükseliş devam etmekte. WhatsApp kullanıcılarının sayısı 2015’te 700 milyon, Eylül 2015’te 900 milyon ve Şubat 2016’da 1 milyara yükseldi.

WHATSAPP WEB

Akıllı cep telefonları için geliştirilen WhatApp uygulamasının PC’lerde kullanıma olanak sağlayan WhatsApp Web sürümünü 2015 yılında hayat geçirildi.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME

5 Nisan 2016’da güvenlik ve kişisel gizliliğin iyileştirilmesi doğrultusunda uçtan uca şifreleme sistemini ekledi. Kullanıcıdan kullanıcıya kriptolu mesaj gönderilmesini sağlayan sistem istenmeyen kişilerin hatta mesajları okuyamamasını sağlıyor.

Bu sistemde başka bir kullanıcı ile iletişim kuracağı zaman önce taraflar arasında şifreli bir  oturum oluşturulması gerekiyor. Server açık kimlik anahtarı, imzalı ön anahtar ve tek seferlik ön anahtarları kullanarak taraflar arasındaki oturumu kuruyor. Oturum bir kez oluşturulduktan sonra mesajlar şifrelenmiş olarak gönderilip alınıyor. Her mesaj ayrı ayrı şifreleniyor.

WhatsApp Haberleri

Loading...