ABD'de gündem Deobra Redden... 

Geçen hafta ABD'nin Nevada eyaletine bağlı Las Vegas kentinde şartlı tahliye talebi reddedildikten sonra öfkelenen Redden, hakim kürsüsüne doğru atlamış ve hakim Mary Kay Holthus'u darp etmişti. 

Güçlükle durdurulabilen 3 sabıkası olan Redden'in davasında yeni bir gelişme yaşandı. Hakimin şartlı tahliye talebini reddetmesinden sonra saldırıyı gerçekleştiren Redden önceki gün hakim karşısına tekrar çıkarılmıştı. 

Yoğun güvenlik önlemleri altında mahkeme salonuna getirilen Redden'in kafasına tükürmesini engellemek için bir başlık takıldığı ve elllerinde de kelepçeler olması dikkat çekmişti. Redden'in bu görüntüleri akıllara 1991 yapımı Oscar ödüllü Kuzuların Sessizliği filminde Anthony Hopkins'in canlandırdığı Dr. Hannibal Lecter karakterini getirirken, Redden hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. 

Redden'in ailesi Amerikan medyasına konuştu. 8NewsNow'a konuşan Redden'in koruyucu annesi Karen Springer, Redden'in saldırısının haklı bir tarafı olmadığını söyledi. Springer, "Onu o şekilde görünce şok oldum. Fakat Redden'in akıl sağlığına dair kararlar alınmıyor. Onu o şekilde görmek çok üzücü" dedi.

30 yaşındaki Redden'in avukatı Caesar Almase de duruşma sırasında müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını söyledi. Almase, "Redden'e şizofreni ve bipolar teşhisi konuldu" dedi.

4 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

The Hill'in haberine göre, geçen hafta çıkarıldığı mahkemede oturduğu sandalyeden fırlayarak Hakim Mary Kay Holthus'un bulunduğu kürsüye atlayan Redden, 8 Ocak'ta bu kez aynı hakimin huzuruna elleri eldivenli, zincire vurulmuş ve maskeli olarak çıkarıldı. 

Hakim Holthus, birini darbettiği suçlamasıyla yargılanan ve 3 sabıkası bulunduğu belirtilen Redden'ı 4 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

Holthus, geçen hafta sanığın saldırısı nedeniyle duruşmanın kesintiye uğramasından önce vermeyi düşündüğü cezayı değiştirmediğini söyledi.

Las Vegas Review Journal'ın haberine göre, 3 sabıkası bulunan Redden, 2023'te bir kişiyi darbettiği suçlamasıyla yargılanmaya başlamıştı.

Mahkeme sürecinde akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi talebiyle ilgili birimlere yönlendirilen sanık Redden'ın, cezai ehliyetinin tam olduğuna karar verilmişti.

Daha sonra sanık Deobra Redden, Kasım 2023'te suçunu itiraf etmişti.