İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından Telegram hesabından paylaşılan videoda konuşan İsrailli 26 yaşındaki esir Noa Argamani, Tel Aviv'in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında, 53 yaşındaki esir Sharabi ile 38 yaşındaki Svirsky’nin öldüğünü belirtti.

Argamani, kendisi, Sharabi ve Svirsky’nin bulunduğu bir binanın İsrail’e ait F16 savaş uçağı tarafından hedef alındığını ve enkaz altında kaldıklarını, Kassam Tugayları’nca enkaz altından kurtarıldıklarını ancak yaralı çıkarılan Sharabi’nin kurtarılamadığını ifade etti.

İki gün sonra başka bir yere nakilleri sırasında ise İsrail güçlerinin ateş açması sonucu Svirsky’nin vurularak öldüğünü, kendisinin de başından yaralandığına dikkati çeken Argamani, İsrail hükümetine savaşı durdurması ve kendilerinin kurtarılarak ailelerine kavuşturulması çağrısı yaptı.

Kassam Tugayları tarafından yayınlanan videoda, Sharabi ve Svirsky’nin cansız bedenlerine ilişkin görüntülere de yer verildi.

İSRAİL'DEN YALANLAMA

İsrail ise söz konusu iddiayı reddetti. İsrail ordusunun sözcüsü Daniel Hagari, esirlerin tutulduğunu yerin hedefleri arasında olmadığını belirterek “Bu bir Hamas yalanıdır, güçlerimiz esirlerin olduğu binayı vurmadı” dedi.

Hagari, "İçeride rehinelerin olabileceğini bildiğimiz bir yere saldırmayız” ifadesini de açıklamasına ekledi.

GAZZE'DEKİ ESİRLER

Hamas, İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenlerken çok sayıda İsrailliyi de esir almıştı.

Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım'da verilen 7 günlük insani arada 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

Geçen ay da Gazze'de 3 İsrailli esir askerin, silah arkadaşlarınca yanlışlıkla tehdit oluşturduğu düşünülerek vurulup öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Bu gelişme İsrail'de tartışmalara neden olmuş, eylemler düzenlenmişti. 

İsrail ordusuna göre Gazze Şeridi'nde hala 136 İsrailli esir bulunuyordu.