Üç dönemdir Hatay’da baro başkanlığı görevini yürüten Avukat Hüseyin Cihat Açıkalın, CHP’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Beraberindekilerle birlikte evraklarını İl Başkanlığına teslim eden Açıkalın, şunları söyledi;

*Yeniden Antakya yeniden Hatay diyebilmek için, Hatay’ın yeniden daha güçlü bir şekilde inşa edilmesi için, hukukçular, yurttaşlar, esnafıyla, çiftçisiyle hep beraber bir meydan okumadayız. Biz buradayız.

*Atatürk’ün vasiyeti bu şehri yeniden inşa etmeye ve bu vasiyeti doğru muhafaza etmeye bir söz veriyoruz aslında. Cumhuriyet’in evlatları olarak asla pes etmeyeceğiz, asla çaresizliğe kapılmayacağız çünkü bizler aynı zamanda bu Cumhuriyet’in yapı taşlarıyız.

*Biz el ele, yürek yüreğe vererek, hukuksuzluklarla mücadelede hep beraber olacağız ve Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında belediyecilik faaliyetlerimizi daha da ileriye taşıyarak, bizden önce yapılan güzel hizmetlerin üzerine bizler de hukukçular olarak güzel işler ilave ederek şehrimizi yeniden inşa edeceğiz.

"BU ŞEHRİN DOKTORLAR KADAR HUKUKÇULARA DA İHTİYACI VAR”

Deprem vurgusu da yapan Açıkalın şunları söyledi:

*Deprem sürecinde bu karar oluştu. Gördük ki bu şehrin doktorlar kadar hukukçulara da ihtiyacı var. Burada Dikmece halkının onurlu insanları da var. Biz baro olarak zeytinliklerimize de sahip çıkma noktasında onlarla beraberiz.

*Aynı zamanda Mileyha’daydık, aynı zamanda rezerv alan ilanı adı altında mülksüzleştirmeye direnenlerdik. Bu mücadelemiz, anlaşılıyor ki biraz da siyaset ile desteklenmeli.

*Yerel yönetimlerle, daha güçlü sahiplenilmesi bakımından bu yolculuk sizlerle beraber başlayan bu yolculuk, bizler için elzem oldu. Bizler içim Cumhuriyet ödevi oldu.

*Büyük sorumluluğu, davayı, biz aldık başımızın üzerine koyduk. Aynı zamanda meslektaşlarım adına da bu sözü veriyorum; biz halk için halkla beraber yeniden Hatay diyebilmek için sonuna kadar, her zaman hukuk tecelli edinceye, adalet sağlanıncaya kadar, kayıplarımızın hesapları soruluncaya kadar daima dışarıda, meydanlarda, alanlarda olacağız.

*Çiftçimizin, esnafımızın yüzü gülene kadar hukuk mücadelemiz artık siyaset zemininde de güçlü bir şekilde devam edecek. Bu hem benim sözüm olsun hem de avukatlarımızın sözü olsun. Dilerim adaylıkla sonuçlanır başvurumuz. İyi ki varsınız, iyi ki Cumhuriyetimiz var.