İstanbul merkezli 6 ilde hayali ihracat ve insan kaçakçılığı yapan suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan 21 şüpheliden 16’sı yakalandı. Aralarında 3 gümrük müşavirinin de bulunduğu şüphelilerin devleti 7 milyon dolar zarara uğrattığı öne sürüldü.

ÜÇÜ GÜMRÜK MÜŞAVİRİ

Operasyonla, sonuçlanan süreç Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde başladı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organize bir şekilde örgütlü olarak hayali ihracat yapan bir yapıyı çökertmek için 1 yıl süren çalışma yaptı. Teknik ve fiziki takiplerde 21 şüpheli belirlendi. Şüphelilerden birinin örgüt lideri, 7’sinin örgüt üyesi, 10’unun firma sahibi, 3’ünün gümrük müşaviri olduğu öğrenildi.

7 MİLYON DOLAR ZARAR

Şebekenin gümrük beyanlarında, Ukrayna’ya yüksek faturalı ürünler gönderdiğini belirttiği ancak gerçekte, faturalara göre çok daha ucuz ve az ürün sevkiyatı yapıldığı anlaşıldı. Bu işlemler için ülkemizde ve Ukrayna’da paravan şirket kuran suç örgütünün evrakları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uzmanlarca da inecelendi. Ukraynalı yetkililerle de görüşen uzmanlar, şebekenin devletten KDV iadesi alabilmek için hayali ihracat yaptığını belirledi. Devletin ödediği KDV iadesiyle ettiği zararın 7 milyon dolar olduğu tespit edildi.

6 İLDE OPERASYON

Çalışmaların ardından şüphelilerin yakalanması için 5 Aralık’ta operasyon düzenlendi. İstanbul, Antalya, Samsun, Artvin, Kırklareli ve Iğdır’da düzenlenen operasyonlarda 16 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri ise devam ediyor.