Bir yolcu uçağı Badahşan'ın dağlık bölgesinde düştü... Uçağın Hindistan'dan Moskova'ya gitmek üzere havalandığı kaydedildi.

Ariana News'in haberine göre, il polisinden yapılan açıklamada, uçağın Zebak ilçesinin Topkhana bölgesindeki yüksek dağlara düştüğü belirtildi.

Uçağın tipi, yolcu sayısı olayın hemen ardından açıklanmazken kazanın nedeni ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Yetkililer uçağın bir anda radardan kaybolduğunu açıkladı.

AFGANİSTAN ÜZERİNDE RADARDAN KAYBOLDU

İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'ya kayıtlı bir özel jetin düştüğünü aktardı. Hindistan'dan kalkan uçağın Özbekistan üzerinden Moskova'ya gitmek üzere havalandığı belirtildi. Yetkililer uçağın Afganistan üzerindeyken radardan kaybolduğunu duyurdu. 

Öte yandan Rus yetkililer uçağın cumartesi gecesi düştüğünü ve arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.  

BAKANLIK: AMBULANS UÇAĞIYDI

İlk belirlemelere göre uçakta ikisi yolcu 6 kişinin olduğu belirtildi. Fransız yapımı Dassault Falcon 10 tipi bir yolcu uçağı olan jetin 1978'de yapıldığı kaydedildi. Uçağın charter uçuşu yaptığı belirtildi. 

Hindistan Havacılık Bakanlığı, "Afganistan'da düşen uçak bir ambulans uçağıydı ve Tayland'dan Moskova'ya gidiyordu. Gaya Havalimanı'nda yakıt ikmalı yapmıştı" açıklamasını yaptı.

EKİPLER BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Badahşan Enformasyon ve Kültür Dairesi Başkanı Zabihullah Amiri, Hindistan'a ait bir yolcu uçağının Badahşan eyaletinin Kuran-Munjan ve Zibak ilçelerinin yanı sıra Topkhana dağlarına düştüğünü söyledi. Amiri, olayı araştırmak üzere bölgeye bir ekip gönderildiğini söyledi.

Fakat bu açıklamadan kısa bir süre sonra Hint makamlar uçağın Hindistan'a kayıtlı olmadığını duyurdu. Hint yetkililer uçağın Fas'a kayıtlı olduğunu iddia etti.

Yerel kaynaklar uçağın pazar sabahının erken saatlerinde düştüğünü açıkladı.

4 KİŞİYE CANLI ULAŞILDI

Afganistan'ın kuzeydoğusunda düşen Rus uçağının 6 yolcusundan pilot da dahil 4'üne canlı ulaşıldığı açıklandı.