Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine gideceğine ilişkin tahminlerin düşmesiyle hızla geriliyor. Ekim ve kasım aylarında yükselişe geçen,4 Aralık’ta da 2.145 doları test ederek tarihi zirve seviyesini ileri taşıyan altın yeni haftada 2 bin doların altına çekildi. Altında başlayan hızlı rallinin sonu sert düşüş oldu. Geçen pazartesi test ettiği tarihi zirvenin ardından yeni haftada 163 dolar kayıpla 1.982 dolara kadar geri çekildi. 

GÖZLER ENFLASYONDA

Altının ons fiyatının zirvede tutunamaması 2 bin TL’yi zorlayan gramda da kan kaybı yarattı. Uluslararası piyasalarda ons fiyatını arkasına alarak rekorunu 1.997 TL’ye taşıyan gram altın dün 1.850 TL’ye kadar geriledi. ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin kasımda beklenenden daha yüksek gelmesi, Fed’in faiz indirimine gideceğine dair umutları azalttı. ABD’de tarım dışı istihdam kasımda 199 bin arttı. İşsizlik verilerinin beklenenden iyi gelmesi Fed’in işgücü piyasasını soğutmak için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak zorunda kalabileceğini gösteriyor. Kaldı ki swap piyasaları Fed’in mart ayında faiz indirimine gideceği ihtimalini geçen hafta yüzde 55 olarak fiyatlarken, bu oran yüzde 42 seviyesine geriledi. Bu durum, hazine getirilerinde sıçramaya, dolarının küresel bazda değer kazanmasına neden olurken, altını olumsuz etkiledi. Faizlerin yakın gelecekte düşeceği beklentisi hem borsalara hem de altına alım getiriyordu. Yatırımcılar, Fed’in bu hafta çarşamba günü vereceği yılın son faiz kararı öncesinde, bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerine odaklandı. Kararların ve verilecek mesajların, fiyatlamalar üzerinde etkili olması bekleniyor, bu sürede dalgalanma yaşanması olasılığı yüksek görülüyor.

Uzun soluklu gerileme yaşanmaz

Gram altın fiyatı da ons altındaki düşüşün etkisiyle geriliyor. Ons altında geri çekilme devam ederken gram altında 1.850 TL seviyesi test edildi. Bu hafta ons altına bağlı oynaklığın gram altın üzerinde de etkili olmaya devam etmesi bekleniyor. Ons altında 2.000 doları önemli bir seviye olarak gösteren analistler, yurt içerisinde ise dolarda aşağı yönlü bir sarkma beklenmediği için gram altında da uzun soluklu bir gevşemenin şimdilik söz konusu olmadığını düşünüyor. 

Emtialarda ibre satışa döndü

Emtia piyasasında, haftalardır devam eden yön arayışı ve belirsizlik geçen hafta yerini satış baskısına bıraktı. Geçen hafta altın birlikte değerli metallerde sert düşüşler görüldü. Gümüş yüzde 9.7, platin yüzde 1.5, paladyum yüzde 5.3 değer kaybetti. Enerji grubunda da geçen hafta düşüş eğilimi hakimdi. Haftayı Brent petrol yüzde 4, doğal gaz da yüzde 8.3 kayıpla tamamladı. Tarım emtialarında ise buğday yüzde 4.9, soya fasulyesi yüzde 1.4 düşüş gösterdi.