İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin temmuz ayı oturumlarının 3'üncü birleşimi sırasında Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır konuşurken tansiyon yükseldi.

Bahadır, konuşması sırasında kendisine laf atan Bahçelievler Meclis Üyesi olan CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan’a “Bahçelievler’de dinlemeyi öğrenmedi, burada da öğrenmedi. Öğreteceğiz” deyince tepkiler yükseldi.

Oturumu yöneten İBB Meclisi 1. Başkanvekili Nuri Aslan, Bahadır’ın mikrofonunu kapattırdı, tarafları sakin olmaya çağırdı. Aslan AKP’li ve CHP’li meclis üyeleri arasında tartışma devam edince “Ben meclis başkanıyım. Bu kürsüde her meclis üyesinin hakkını korumak benim görevim. Siz bana müsaade edin ben ona haddini bildiririm. Ama siz benim adıma konuşmayın, ayıptır” deyince AKP’liler sıralara vurarak tepki gösterdi.

Aslan “Ben kimsenin hakkını kimseye yedirtmem” dedi. AKP Sözcüsü Faruk Akkuş’un ayağa kalkarak “Belediye başkanına had bildiremezsiniz. Böyle bir üslup var mı? Had bildirmek nedir?” dediği duyuldu.

Bu sırada meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüdü, itiş kakış yaşandı. Aslan oturuma 15 dakika ara vererek partilerin grup başkanlarını odasına çağırdı. 

OTURUMA DEVAM EDİLDİ

Aranın ardından meclis tekrar toplandı. Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan “Meclis başkanı, bir meclis üyesine hakaret varsa engellemek ve düzeltmekle görevlidir. Bu meclis üyesinin görevi değildir. Konuşmamı o manada yaptım. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim” dedi. Oturum kaldığı yerden devam etti.