ABD’de yapılan bir çalışma; içme suyunda, bitter çikolatada ve sebzelerde bulunan zehirli metallerin kadınların yumurtalıklarını yaşlandırdığını ve daha erken menopoza yol açtığını tespit etti.

Kurşun, arsenik, kadmiyum ve cıva, ABD'deki musluk suyunda, çok çeşitli yiyecek ve sebzelerin yanı sıra balık ve hatta çikolatada giderek daha yaygın hale geliyor.

Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu metallerin yüksek düzeyde bulunduğu orta yaşlı kadınların daha erken menopoz riski altında olabileceğini gösterdi.

Menopoza daha erken giren kadınlarda ateş basması, zayıf kemikler, kalp hastalığı riskinin artması ve bilişsel gerileme gibi riskler artıyor.

Kurşun ve arsenik gibi metaller; kısırlığın azalması, endometriozis, erken ergenlik başlangıcı, bazı kanserler, diyabet ve obezite gibi çok sayıda sağlık sorunuyla ilişkilendiriliyor. Bitter çikolata, yeşil yapraklı sebzeler, içme suyu ve bebek mamalarında bulunuyorlar.

Araştırmanın başında yer alan Dr. Sung Kyun Park, “Arsenik ve kadmiyum dahil metaller endokrin bozucu özelliklere sahiptir ve yumurtalıklar için potansiyel olarak toksik olabilir.”

“Kimyasalların, yumurtalık rezervinin azalması ve kısırlık üzerindeki rolünü tam olarak anlamak için genç nüfusu da incelememiz gerekiyor.” dedi.