Türkiye’yi Paris'te gerçekleşecek 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda temsil edecek toplam 24 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü sporcusu, İBB’nin Saraçhane’deki başkanlık binasında buluştu. Sporcular, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Tanıtım toplantısında; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, paralimpik okçuluk dalında Dünya ve Avrupa Şampiyonu Sadık Savaş ile tekvando dalında Dünya ve Avrupa Şampiyonu Merve Dinçel Kavurat birer konuşma yaptı.

"2036 OLİMPİYAT OYUNLARI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ"

Konuşmasında, İstanbul’un 2036 olimpiyatları ve paralimpik oyunları yolculuğuna değinen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Attığımız bu adımlarla birlikte İstanbul, 2027 yılında Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yapacak. 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapma yolunda çok önemli adımlar atmaya ilk günden itibaren başlamıştık, devam ediyoruz. İddiamızı da büyük ölçüde arttırdığımıza eminim. Başlattığımız spor atılımlarıyla beraber, İBB Spor Kulübü’nün de başarılarını buna eklemek değerli olacaktır. Toplam 25 branşta, 3 bin 500 sporcuyla faaliyet gösteren İBB Spor Kulübü’müz, ‘2036 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Vizyonu’ çerçevesinde geleceğin sporcularını, yıldızlarını ve şampiyonlarını yetiştirmeye devam ediyor. Bu sene içerisinde 28 temel branş arasında yer alan bisiklet, kürek, kanoyu da kulübümüzün bünyesinde aktif hale getirdik. 24 sporcu ile Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ülkemizden en çok sporcu gönderen spor kulübü olma başarısını göstermiştir. Halen kota mücadelesi veren 1 sporcumuza da başarılar diliyorum. İnşallah onu da ekibimizin arasında görmeyi umut ediyoruz. 12 kadın, 12 erkek sporcu ile eşit bir sporcu, kadın-erkek eşitliğiyle bir sporcu katılımını Paris'e yollamanın da İBB olarak gururunu yaşıyoruz.”

"OLİMPİYAT, İSTANBUL İLE TAÇLANACAK"

2036 olimpiyatlarına giden yolda, konunun paydaşlarıyla yapılacak iş birliklerinin önemine dikkat çeken İmamoğlu, “İstanbul; iki kıtayı birleştiren, insanları birleştiren, insanlığı birleştiren, kültürleri birleştiren, medeniyetleri birleştiren, doğu-batıyı bir araya getiren, Avrupa'yı taçlandıran bir kent. Ve bence İstanbul ve Türkiye, Avrupa'nın bir parçası, ama aynı zamanda İstanbul, Avrupa'nın merkezi, dünyanın merkezi noktasında bir kent olarak olimpiyatla buluştuğunda, sadece İstanbul bundan taçlanmayacak, gururlanmayacak; bence olimpiyat oyunları da İstanbul'da olimpiyatları yaparak taçlanmış olacak. Bu bağlamda bu mücadeleyi veriyor olacağız” dedi.

"OLİMPİYATA KATILMAK, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ MADALYASIDIR"

İmamoğlu, Türkiye’yi 2024 Paris Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda temsil edecek İBB Spor Kulübü sporcularına, şu sözlerle seslendi:

“86 milyon insanımızın sizleri izleyecek. Fair play ruhu içinde olimpiyat değerlerini sergilemenizi, farklı kültür ve ülkelerden insanlarla tanışmanızı, onlara örnek bir sporcu olduğunuzu, bu güzel cumhuriyetin, Türkiye Cumhuriyeti'nin değerli birer evlatları olduğunuzu hissettirmenizi şimdiden yürekten diliyorum ve bunu yapacağınızdan eminim. Bu milletin gücünü ve iradesini olduğu kadar, temiz kalbini, hoşgörüsünü, adaletini, vicdanını sergilemeniz gerektiğini, temsil etmeniz gerektiğini de belirtmek isterim. Örnek sporcular olarak, her zaman en doğrusunu, en güzelini yapacağınızdan hiçbir kuşkum yok. Yolunuz açık olsun. Başarı diliyorum. Madalya, bugünden itibaren sizindir. Olimpiyata katılmak, dünyanın en önemli madalyasıdır. Ondan sonraki madalya kısmı elbette ki daha önemlidir ama esas madalya, hepinizin boynunda. Çünkü olimpiyata katılmak, bence bir sporsever insan olarak söylüyorum, dünyanın en büyük madalyasıdır. Bu bağlamda hepinize başarı diliyor, hepinizi yürekten kutluyorum.”

"ÜLKEMİZİN KIZ ÇOCUKLARINA İLHAM OLMAK İSTİYORUM"

Tekvandoda Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan Merve Dinçel Kavurat da duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Olimpiyatlarda yarışmak her sporcunun en büyük hayali. ‘Olimpiyat’ kelimesi bile tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor. Hepimiz bu muazzam organizasyonun bir parçası olmak için, gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. Çekilen onca çileye, yapılan onca fedakarlık, ailemizden ayrı kaldığımız onca vakit sonunda, güzel bir yola çıkacağız. Hepimiz Paris Olimpiyatları'na şu an biletimizi aldık ve cebimize koymuş bulunuyoruz. Ama bitti mi? Hayır. Her şey yeni başlıyor. Şimdi daha önemli bir görevimiz var. O da ülkemizi gururlandırmak. Çok güzel bir heyecan ve umut var içerimde. 6 yaşında tekvandoya başladığımda, aklımda olimpiyatlara katılmak yoktu. Şimdi ise, o kız çocuğu büyüdü ve Paris'e kendi hayallerini gerçeğe çevirmek için yarışmaya gidiyor. Hayallerimi gerçeğe çevirerek, ülkemizin kız çocuklarının kendi hayallerini gerçekleştirme noktasında ilham olmak istiyorum. Yolumuz açık, madalyamız bol olsun.”

"İBB'NİN SPORCUSU OLMAK, BİZE BÜYÜK GÜÇ KATIYOR"

Paralimpik okçuluk dalında Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan ve Sadık Savaş ise, arkadaşları adına yaptığı konuşmada, “2008 yılında Kuzey Irak'ta düzenlenen operasyon sonucu gazi oldum. Sonrasında paraokçuluk branşıyla tanıştım. O günden bugüne, hayal edemeyeceğim başarılar yakaladım. Tabii bunda büyük bir kulübün üyesi olmak, sporcusu olmak en önemli faktördü” dedi.

İŞTE O SPORCULAR

İBB Spor Kulübü Başkanı Keleş’in verdiği bilgilere göre; Türkiye, 26 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, bugün itibariyle toplam 100 olimpik kota kazandı.

İBB Spor Kulübü; güreş, tekvando, judo ve badmintonda branşlarında 11 kota elde etti. Olimpiyatlarda yarışacak sporcular ise, Burhan Akbudak, Zeynep Yetgil, Buse Tosun Çavuşoğlu (güreş); Merve Dinçel Kavurat, Nafia Kuş Aydın, Hakan Reçber, Emre Kutalmış Ateşli (tekvando), Salih Yıldız, Mihael Zgank, Vedat Albayrak (judo) ve Neslihan Yiğit Arın (badminton) oldu.

Aynı tarihlerde, yine Paris’te düzenlenecek 2024 Paralimpik Oyunları’nda da 81 kota kazanan Türkiye’yi, İBB Spor Kulübü sporcuları Onur Taştan, Ecem Taşın Cavdar, Cahide Eke, Nazan Akın Güneş (judo); Yağmur Şengül, Sadık Savaş, Yavuz Papağan (para okçuluk); Mikail Al, Rabia Cirit, Abdullah Ilgaz (para atletizm); Nazmiye Muratlı (para halter); Mahmut Bozteke (tekvando) ve Elif İldem (para yüzme) temsil edecek. Yine İBB Spor Kulübü sporcusu Gökçe Yavuz da judo dalında paralimpik oyunlara katılım noktasında kota bekliyor.